+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.
Studio Loft

Studio Loft

4 Mayıs 2017, 11:55
  defa okundu.

Proje, İzmir’in sıkışık bir yerleşime sahip bölgesi Alsancak’ta, yoğun araç ve yaya trafiğinin olduğu caddeye paralel sakin bir sokakta yer alıyor.

Tasarımcıları, projeyi anlatıyor:

5 ve 6 katlı apartmanların bulunduğu bu sokakta, standart denebilecek bir apartmanın zemin katı ve üst katını kapsayan dairenin, fotoğraf stüdyosu olarak tasarlanması projenin başlangıç noktasını oluşturdu.

Süreç içinde mekanın kullanıcıları ile birlikte, fotoğraf stüdyosu olarak verilecek hizmetin yanı sıra stüdyonun kendi ürettiklerinin sergilenebildiği, daha başka sergilere de olanak sağlandığı ve bu ortamlarla bütünleşebilecek “keyifli”, “rahat” yaşam alanlarına sahip mekan kurgusuna karar verildi.

Alt kat fotoğraf stüdyosu ve sergi alanına ayrılırken, üst katın da ofis, mutfak, uyuma ve dinlenme alanlarına sahip olması düşünüldü. Böylelikle proje, fotoğraf stüdyosu çatısı altında çalışma-sergileme-yaşama işlevlerinin iç içe geçtiği “loft” tipi bir mekan projesine dönüştü.

Daha önceden konut olarak inşa edilmiş ve kullanılmış bu mekanda, çalışma-sergileme-yaşama gibi birbirinden ayrı görünen bu işlevlerin yada yaşama biçimlerinin, birbiri ile nasıl beraber yaşayacağı, birbiri arasında geçirgenliğin nasıl sağlanacağı, yaşamsal-mekansal akışın nasıl olacağı gibi sorulara cevap arandı.

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!
Fatih Kurunaz / 5 Mayıs 2017, 09:44
Türkiye'nin en büyük problemlerinden biri olan niteliksiz apartman yığınları ve sadece maksimum m2 odaklı ticaret binaları anlayışı içinde çok başarılı ve yerinde bir çalışma olmuş. Emeği geçen arkadaşları kutlamak gerekir. Yaklaşım ve tasarımın özgür bir çalışma ortamında ki sonuçları bizi heyecanlandırırken göreceli olarak zor alanlarda bıraktığı sonuçlar çok daha etkileyici diye düşünüyorum.
 
 

Künye
Proje Yeri: İzmir, Konak
Proje Ofisi: ZAAS, YERce Mimarlık
Proje Tipi: Ofis
Proje Tipi Grubu: Ticari
İşveren: Emin Emrah Yerce
Peyzaj Mimarlığı: Hilmi Aydın Niğdeli
Proje Yöneticisi: Nail Egemen Yerce
Elektrik Projesi: Nano İnşaat
Tesisat Projesi: Nano İnşaat
Mimari Mesleki Kontrollük: YERce Mimarlık
Şantiye Yöneticisi: Hilmi Aydın Niğdeli
Proje Başlangıç Yılı: 2015
Proje Bitiş Yılı: 2015
İnşaat Başlangıç Yılı: 2015
İnşaat Bitiş Yılı: 2016
Arsa Alanı: 150 m2
Toplam İnşaat Alanı: 255 m²
İlgili Projeler