+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.
Vietnam Okullarına Tuvalet Projesi

Vietnam Okullarına Tuvalet Projesi

17 Şubat 2017, 17:45
  defa okundu.

UNICEF'in sponsorluğunda hayata geçirilen proje, tuvaleti olmayan köy okullarına kolay ve verimli bir çözüm sunmak üsere, Vietnamlı merkezli mimarlık ofisi H&P Architects tarafından tasarlandı.

H&P Architects'in kaleminden proje:

2014 senesinde tamamlanan Toigetation projesinin arkasından yapılan Toigetation 2 ilk projenin iyileştirilmiş bir versiyonu. Proje, Vietnam’ın su kıtlığı çeken Tuần Giáo bölgesindeki Ta Ma komününde yaşayan, yaklaşık 300 ilkokul öğrencisinin kişisel hijyen ve yıkanma ihtiyaçları için geliştirildi.

Geniş bir alana yayılan, yoğun gölgeli ağaç imajının belirleyici olduğu Toigetation 2 projesinin çatı strüktürü yere, 4 taraftan, hafifçe dokunuyor. Yapıyı saran bitki örtüsü iç mekanın iklimlendirmesine yardım ediyor, taşıyıcı strüktüre dolanarak besin üretirken bir yandan da iç ve dış arasında algılanabilir bir sınır oluşturuyor. Yerel halkın kaynaklarıyla ve alandaki malzemelerle inşa edilen yapı basit fakat verimli yapım teknikleriyle inşa edildi. Kullanılan elektiğin üretimi için güneş panelleri, yağmur suyu; temizlik ve bahçecilik için ise atık su kullanıldı.

Kullanıcıların gelecekteki eylemlerini şekillendirecek; böylelikle yerel ekolojik denge, ekonomik istikrar ve insan hakları üzerinde, kır okullarında tuvalet ihtiyacı çeken Vietnam’da olumlu etki bırakacak bir proje ortaya çıkmasına çalışıldı.

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!


Henüz yorum yapılmamış!
Künye
İlgili Projeler