+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.
Katılımcı, İzmir Selçuk Belediyesi Kültür ve Gençlik Merkezi Yarışması

Katılımcı, İzmir Selçuk Belediyesi Kültür ve Gençlik Merkezi Yarışması

2 Aralık 2016, 10:50
  defa okundu.

Mimari Rapor

Tasarım alanı, taşıt ve yaya güzergâhlarının kesişim noktasında yer almaktadır. Bu alanda yapılması öngörülen tasarım gösteri ve sinema salonları, atölyeler ile yeme içme birimleri gibi oldukça yoğun bir yaya kullanımına hizmet edecek işlevleri barındırmaktadır. Bu bağlamda, tasarımda açık / yarı açık ve kapalı alanlarda kentli kullanımına uygun ortamların oluşturulması, farklı kotlarda sosyalleşme olanağı tanınması, alternatif açık / yarı açık kamusal meydanlar yaratılması temel hedeflerdir.

Bu doğrultuda tasarımda ihtiyaç programında yer alan birimler Kubilay Caddesi paralelinde konumlandırılan ana bir omurga üzerinde farklı kotlarda organize edilmiştir. Gösteri ve sinema salonları omurgaya sıfır kotunda güney kanadından eklemlenirken, yeme içme birimleri ile atölyeler kuzey kanadından farklı kotlarda eklemlenmiştir. Eksi dört kotunda konumlandırılan yeme içme birimleri ile bir alt odak oluşturulurken, artı sekiz kotunda eklemlenen atölyeler ile bir kent saçağı meydana getirilmiştir. Ana aksı oluşturan omurga ise düşey ve yatay sirkülasyon yanında kendisine eklemlenen birimlere göre işlev kazanmıştır. Bu işlevler gösteri salonu için sahne, sofita ve kulis mekânları olurken, atölyeler için soyunma hacimleri olmuştur. Omurganın 5014 sokak boyunca devam eden sürekliliği, kentsel sirkülasyonun sağlanması amacıyla bir boşluk açılarak düzenlenmiştir. Oluşturulan bu boşluk, yönetim girişinin konumlandırılması ile farklı fonksiyonlardaki birimlerin (yeme içme, yönetim, atölyeler) mekânsal düzenlemelerinde tasarıma yön vermiştir.

Yapının genelinde çağdaş malzemeler çelik ve camdan yararlanılırken, omurganın malzeme seçiminde ise geleneksel malzeme taş ve çağdaş malzemeler beton ile çeliğin bir harmonisi yakalanmaya çalışılmıştır.

Özet olarak, kentsel yaşamın merkezinde, bütün haşmetiyle varlığını hissettiren, kentten ve kentliden kopuk bir yapı yerine; insan ölçeğinde, kendi sınırlarını eritip bir avantaja çeviren, kentsel yaşamın içinden akıp geçmesine olanak tanıyan, sosyal iletişimi güçlendirici, halka ait, halkın sözünü söyleyen bir yapı önerilmiştir.

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!


Henüz yorum yapılmamış!

Künye
Yarışma No: 201615
Proje Yeri: Selçuk, İzmir
Proje Tipi: Kültür Merkezi
Proje Tipi Grubu: Katılımcı
İlgili Projeler