+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.
Katılımcı (49647), İzmir Selçuk Belediyesi Kültür ve Gençlik Merkezi Yarışması

Katılımcı (49647), İzmir Selçuk Belediyesi Kültür ve Gençlik Merkezi Yarışması

30 Kasım 2016, 10:36
  defa okundu.

Mimari Rapor

Türkiye’nin önde gelen turistik merkezlerinden olan Efes Antik Kenti’ni sınırlarında barındıran İzmir ilimizin Selçuk İlçesinde yer alan proje arsası, Kent merkezinin yaklaşık 800 m Güneyinde yer almaktadır. Söz konusu alan İzmir – Aydın Karayolunun (Atatürk Caddesi) 200 m mesafede Doğusunda bulunmakta ve Doğu yönünde hali hazırda futbol sahası olarak kullanılan tören alanı ile ilişkilenmektedir.

Proje önerimizde, binlerce yıllık tarih mirasını barındıran bölgeye ilişkin tarihsel referanslardan faydalanılması ve günümüz kent yaşantısına katkı sağlayacak bir kentsel mekân oluşturulması, konuya yaklaşımımızın temel kriteri olmuştur.

Kent kavramının tarihteki ilk örneklerini yaratan Roma İmparatorluğu ve yalnızca 100 km ileride Dünya’nın ilk planlı kent dokusuna sahip antik yerleşim Priene’nin ızgara sistemli kent dokusunun dörtgen prizma yapının belirli bir aks düzeni içerisinde parçalanması ve her parçanın mekâna ilişkin bir işlevi içerisinde barındırmasına yönelik bir kurgu yaratılması hedeflenmiştir.

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!


Henüz yorum yapılmamış!

Künye
Yarışma No: 201615
Proje Yeri: Selçuk, İzmir
Proje Tipi: Kültür Merkezi
Proje Tipi Grubu: Katılımcı
Tasarım Ekibi: Can Şimşek
İlgili Projeler