+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.
André Malraux Okulları

André Malraux Okulları

20 Nisan 2018, 12:05
  defa okundu.

Dominique Coulon & Associés'in tasarladığı okul binası, birbiri üzerinde kayan hacimlerin oluşturduğu renkli bir kompozisyon.

Projenin mimarları projeyi anlatıyor:

Okul Montpelier’in, denizle şehri bağlamayı hedefleyen dinamik gelişiminin bir parçası. Bina, yeni yerleşim dokusunun yoğunlaştırılması kararına paralel, küçük üçgen bir araziye yerleşiyor. 

Zemin kat anaokuluna ve okul öncesi/ sonrası aktivitelere ayırıldı. İlkokul, oyun alanı anaokulu katının üzerine gelecek şekilde diğer iki katı kapladı. Hacimler birbiri üzerinde kayan ve çıkmaları oyun alanlarına gölge sağlayan otonom elemanlar olarak tasarlandı. Her bir hacim farklı bir malzemeden ve renkten yapıldı. Açıklıklar, güneş ışığına olan ihtiyaca göre tasarlandı. Transit rotalara avlulardan ve yüksek açıklıklardan ışık alındı. Birinci kattaki sınıflar binanın geri kalanından geçmeye gerek kalmayacak şekilde oyun alanına açıldı. 

İki taraftan açık olan sınıflar hem güney hem kuzey yönüne baktı. Bu ideal ışıklandırma sağlarken, bir uçtan diğer uca havalanan sınıfların soğumasına da yardımcı oldu.

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!
AHMET FARUK ÇEVİK / 22 Nisan 2018, 01:30
özellikle ilköğretimin bahçesi toprakdan kopuk olmamış mı ?
 
mehrdad rukavoina / 10 Nisan 2018, 17:14
tasarimiyla,renkleriyle ve komple alaniyla tam bir oyun dehasi.iste bir cocuk icin okula gitmek nasil cazip olabilir sorusuna net bir cevap.
 
 
Künye
Proje Yeri: Fransa, Montpellier
Proje Tipi Grubu: Eğitim
Peyzaj Mimarlığı: Bruno Kubler
Statik Projesi: Batiserf Ingénierie
Mekanik Projesi: Solares Bauen
Elektrik Projesi: BET G.Jost
Akustik Projesi: Euro Sound Project
Fotoğraf: Eugeni Pons
İnşaat Bitiş Yılı: 2015
Toplam İnşaat Alanı: 3444 m²
İlgili Projeler