+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.
Diyarbakır Yenişehir Belediye Binası

Diyarbakır Yenişehir Belediye Binası

5 Nisan 2017, 14:51
  defa okundu.

Diyarbakır Yenişehir Belediyesinin yeni binasının projesini belirlemek üzere 2005 yılında açılan ulusal mimari yarışma sonucunda kazanan ekip Uygur Mimarlık oldu.

Uygur Mimarlık, projeyi anlatıyor:

2012 yılına kadar olan gelişmeler sonucunda hem projenin içeriği hem de arsası belediye tarafından değiştirildi. Yeni arsaya ve yeni ihtiyaçlara göre yeniden kurgulanan proje 2016 yılında hizmete açıldı. Üç katlı kare planlı yapının tasarımında temel prensip, belediye binasının halkın evi olarak kullanımını sağlamak idi. Bunun için zemin katı eyvan formundan yorumlanarak yaratılmış avluda vatandaşların serbestçe  dolaşabilecekleri sosyal alanlar yaratmak ana hedef oldu. Çapraz şekilde açılan zemin kattaki boşluğun Doğu tarafında çok amaçlı bir konferans salonu yer alırken vatandaşların günlük işlemlerinin yapıldığı belediye birimleri bu boşluğun batısında konumlandırıldı.  Bu fonksiyonlar hem gölge hem de hava dolaşımını sağlayan galeri boşlukları ile zengin bir mekânsal deneyim yaratmakta, halkın burayı  gün boyu diledikleri gibi kullanmalarını sağlamakta. Avludaki sığ havuz ise bu mekanın mikro-klimasına olumlu etki eden hem görsel hem de fonksiyonel bir eleman olarak tasarlandı. 

Birinci katta aşağıdaki boşluğun izi galerilerle yukarı taşınırken; katlar arası görsel ilişki de kurulmuş oldu. Aynı zamanda bu boşluklar, sıcak iklimde hava sirkülasyonunu sağlayarak binanın serin tutulmasına da yardımcı olmakta. 

En son katta konumlanan dairesel oturma planlı, etrafı camlarla çevrili, aydınlık meclis salonu, şeffaf ve katılımcı demokrasinin bir tezahürü olarak yapının ağırlık merkezini oluşturmakta. Bu salonu çepeçevre dolaşan koridorlardan ulaşılan ofislerde ise belediye çalışanları, başkan ve yardımcılarının çalışma odalarının yanı sıra yemekhane ve küçük toplantı salonu yer almakta. 

Cephelerde yer alan ofislerin dış yüzeyine güneş kontrolü için binaya karakterini veren dikey güneş kırıcılar yerleştirilmiş,  bu sayede bölgenin sıcak koşullarında düşük enerji sarfiyatı ile kolay iklimlendirilen bir yapı elde edilmiş oldu. 

Yapının cephesinde kullanılan çekiçlenmiş Marmara mermeri, sert gelen güneş ışınlarını yansıtırken, yumuşak görünümlü dokusu ile tüm binayı sarar. Zeminlerde ise yerel Diyarbakır bazaltı kullanıldı. İç mekanda ise brüt beton, cam, ahşabın ve bazaltın uyumlu beraberlikleri, katlar arasındaki boşluklardan sızan güneş ışınları sayesinde günün her saati değişen ışık oyunlarına fon oluşturur. 

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!
Ozzy Oz / 8 Nisan 2017, 10:54
Yarışmayı bilmiyordum, projeyi inceleyince Uygur mimarlığın okul projelerine benziyor diyecektim ki Uygur mimarlığa aitmiş proje... tabi hangisi daha önce tasarlanmış bilmiyorum fakat işlevleri farklı olan yapıların bu derece benzemesi pek hoş değil.
 
Emine Merdim Yılmaz / 6 Nisan 2017, 09:38
Rica ederim.
 
Faruk Özgökçe / 6 Nisan 2017, 08:56
Aynı anda bulunabilir olması iyi oldu. Çok sağ olun.
 
Emine Merdim Yılmaz / 6 Nisan 2017, 08:42
Faruk Bey,
Arkitera.com'un eski versiyonunda yarışma projesi halini yayınlamıştık

https://goo.gl/h66fsE
 
Faruk Özgökçe / 5 Nisan 2017, 18:51
.Planlardaki o açının etkisini fotoğraflada göremedim. Havuz hariç. Uygulama ise çok iyi olmuş.
Yarışma projesi ile de karşılaştırabilse idik, çok iyi olurdu.
 
 

Künye
Yarışma No: 200502
Proje Yeri: Diyarbakır, Yenişehir
Proje Ofisi: Uygur Mimarlık
Proje Tipi: Belediye Binası
Proje Tipi Grubu: Kamu
Tasarım Ekibi: Semra Uygur, Özcan Uygur
Statik Projesi: Danyal Kubin, Prota Mühendislik
Mekanik Projesi: Hakan Yazman, Yazman Mühendislik
Elektrik Projesi: Kemal Ovacık, Ovacık Mühendislik
Fotoğraf: Cemal Emden
Proje Başlangıç Yılı: 2012
Proje Bitiş Yılı: 2013
İnşaat Başlangıç Yılı: 2013
İnşaat Bitiş Yılı: 2016
Toplam İnşaat Alanı: 9,893 m2
İlgili Projeler