+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.
Eyrie Evleri

Eyrie Evleri

11 Temmuz 2016, 10:00
  defa okundu.

Yeni Zelanda'nın Kaiwaka yöresinin dramatik peyzajında yer alan, iki adet "kapısız" suprematist kulübe, olağan tatil evi kurgusunu dingin bir biçimde eleştiriyor.

Mimarları, projeyi anlatıyor:

Eyrie, Kaiwaka Yeni Zelanda’da bulunan, her biri dört kontrplaktan daha büyük olmayan iki evden oluşuyor. Otonom, medeniyetten uzak, dış yüzeyleri yanık siyah renk bu yapılar ahşaptan üretildi. Bu proje de, kısmen tartışma kısmen kaçış…

Nehir ağzındaki arazi için, 1.500 metrekarelik konaklara izin varken, 29 metrekarelik kulübelere izin yoktu. Tatil evleri bu ülkenin çöküşünü getirdiler. Geceleri Malevich Suprematizmi üzerine hararetle tartışırken, gündüzleri uyanıp görsel yoğunluk ve garaj yollarının yarattığı tahribata dair dilekçeler hazırlıyorduk; Yeni Zelanda sahillerine dair daha farklı bir gelecek talep ediyorduk.  

Evler, prizmatik soyutlamanın tarihi ile bir çayırlıkta inip kalkan küçük kayıklar imgesini bir araya getiriyor. Kapı yok; içeri girmek isteyen kayaların üstüne tırmanıp, eve pencereden girebilir. Bu küçük yapıların oluşumundaki mevcut dilin yapısını bozarak, onların bir evden farklı veya daha fazlası olmasını umut ettik.  

Home Of The Year 2014 from Jeremy Toth on Vimeo.

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!


Henüz yorum yapılmamış!
Künye
Proje Yeri: Yeni Zelanda, Kaiwaka
Proje Ofisi: Cheshire Architects
Proje Tipi: Tek Ev / Villa
Proje Tipi Grubu: Konut
Tasarım Ekibi: Nat Cheshire, Ian Scott
Ana Yüklenici: Peter Oakden
Statik Projesi: Steve Thorne
Mekanik Projesi: Thorne Dwyer
Fotoğraf: Jeremy Toth
İnşaat Bitiş Yılı: 2012
Toplam İnşaat Alanı: 58 m2
İlgili Projeler