+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.
Wasit Tabiat Koruma Alanı ve Ziyaretçi Merkezi

Wasit Tabiat Koruma Alanı ve Ziyaretçi Merkezi

27 Haziran 2016, 13:23
  defa okundu.

Birleşik Arap Emirlikleri'nin üçüncü büyük şehri olan Şarika'daki tabiat koruma alanı ve ziyaretçi merkezi, 2005'te ıslah edilmeye başlamadan önce yıllarca çöplük olarak kullanılmış. Şimdi ise pek çok kuş türüne ev sahipliği yapıyor.

Wasit Tabiat Koruma Alanı aslen bir atık su ve çöp bölgesiydi. Zarar gören ekosistemin rehabilitasyon süreci 2005’te başladı. Alandan 40,000 m²’lik çöp kaldırıldı, 35,000 ağaç yeniden dikildi, alan toksik kimyasallardan temizlendi ve alandaki tuz plakalarıyla kıyıdaki tuz tepeleri koruma altına alındı.

Göçmen olmayan kuşların alana geri dönmesi için yapılan, yıllar süren çalışmalardan sonra Wasit Tabiat Parkı şimdi 350 kuş türüne ev sahipliği ediyor. Alan 33,000 göçmen kuşa konaklama bölgesi sağlıyor ve Şarika şehrine nefes veriyor.

Doğal çevreyi korumak, insanları sulak alanların ekosistemleri konusunda eğitmek ve alana -veya emirlikteki diğer alanlara- gelen kuşlar hakkında bilgi vermek için sulak alan ziyaretçi merkezi kuruldu. Merkez kuş gözlemcileri ve araştırmacılar için bir cennet haline geldi.

Merkezin mimarisi çevresiyle uyumlanıyor ve doğal manzaraya en az görsel müdahalede bulunmak için varolan topoğrafyayı kullanıyor. Gelen ziyaretçiler bir yaya yoluyla zemin altındaki doğrusal galeriye alınıyorlar. Burada, tamamen transparan olan yüzey ziyaretçilerin çevredeki kuşları incelemelerine ve alanın bir parçası olmalarına imkan veriyor.

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!


Henüz yorum yapılmamış!
Künye
İlgili Projeler