+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.
Sogokagu Design Lab

Sogokagu Design Lab

22 Aralık 2017, 10:41
  defa okundu.

Kengo Kuma tasarımı Sogokagu Design Lab, Japonya’nın Mie prefektörlüğünde* yer alıyor.

Ortasından geçen bir boşlukla ikiye ayrılan yapının üstünde basit dikdörtgen bir çatı oturuyor. Showroom olarakta kullanılan yapı yarı transparan cephesiyle dikkat çekiyor.

Tasarımcılar projeyi şu şekilde anlatıyor:

Mekan, sanat ve teknolojinin de dahil olduğu yeni bir yaşam tarzı önermeyi amaçlayan bir mobilya üreticisi için tasarlandı. Şirket kalıplanmış üretan (bir çeşit plastik köpük) üretiminde önemli yere sahip. Biz de şirketin uzmanlık alanına saygı duyarak üretanın kullanıldığı bir strüktür tasarladık.

Öncelikle çelik strüktürü üretan köpükle sardık ve her iki tarafını da zar ile kapladık. Yöntem, hayvan derisi gibi yumuşak ve çok katmanlı bir dış cephe üretme fikrinden geliyordu. Dış yüzeyde, sıcaklıkla başa çıkabilmek için ETFE (ethylene tetrafluoroethylene) kullandık. İçerideyse transparan PVC ve ağ uyguladık.

Ana çelik strüktür için canlı bir varlığın sağlamlığını aradık ve ağ gibi şekillenen, küçük parçaların kafes haline geldiği bir strüktürel sistem önerdik. İçeride ise 25 mm kalınlığındaki kontrplak parçalarını beraber kullanarak parçalı bulutlar gibi flu bir mekan elde ettik.

 *Japonya'nın birinci düzey idari bölümleri olup 47 adet bulunmaktadır.

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!


Henüz yorum yapılmamış!
Künye
Proje Yeri: Japonya
Proje Tipi: Mağaza / Showroom
Proje Tipi Grubu: Ticari
Fotoğraf: Masao Nishikawa
İnşaat Başlangıç Yılı: 2014
İnşaat Bitiş Yılı: 2015
Toplam İnşaat Alanı: 974,73 m²
İlgili Projeler