+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.
Hadaway House

Hadaway House

26 Mayıs 2015, 11:00
  defa okundu.

Patkau Architects'in tasarladığı kırsal kış evi Hadaway, Kanada'da British Columbia, Whistler'in kuzeybatı yamacında bulunuyor.

Hadaway Evi'nin bulunduğu arazinin zor şekli garaj için yeterli alanı sağlarken yamacın tepesindeki sokaktan dar bir giriş alanı sunuyor.

Evin dış formu, iki ana hususun kesişmesiyle oluşmuş: Birincisi, izin verilen oturum alanı ve yükseklik. İkincisi ise çatıda toplanan karın arazi içerisinde bir alanda deoplanmasına duyulan ihtiyaç. Bu iki gerekliliğin kesişiminden doğan heykelsi hacim öyle bir yerleştirilmiş ki, binanın doğal plastik özelliklerini de içinde barındırıyor.

Yapının giriş katında; büyük bir yaşam alanı, yemek odası, mutfak ve tüm vadiyi ayakları altına alan bir teras bulunuyor. Mekanlardan geçen dikey çatlak, çatının en yüksek noktasından, kesitte yer alan en dip noktaya kadar doğal ışık taşıyan bir eleman. Merdivenler bu açıklıkta konumlanıyor ve en üst seviyede yer alan yatak odası ile çalışma mekanını birleştiriyor. Aşağıda ise, misafir odalarını ve ikincil bir otuma odası ile servis mekanlarını kapsayan daha sakin alanlar mevcut. Garajdan direkt giriş yapılabilen evde servis alanları, bir kar ülkesi için gerekli desteği sunuyor: Islak kıyafetlerin kurumaya bırakılması ya da çamaşırhaneye atılması, kayak gibi günlük aktive araç gereçlerinin saklanması gibi. Başka bir merdiven ise evin en alt seviyesinde yer alan verandayı evin ön girişi dışındaki tek dik yamaçla bağlıyor.

Ev, monolitik ve çerçeveli sistemlerin bir arada kullanılmasıyla inşa edilmiş melez bir yapı. Alt katta yer alan döşemeler ve duvarlar betonken, üst seviyede yer alanlar kompozit çelik ve ahşap.

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!


Henüz yorum yapılmamış!

Künye
Proje Yeri: British Columbia, Kanada
Proje Ofisi: Patkau Architects
Proje Tipi: Tek Ev / Villa
Proje Tipi Grubu: Konut
Ana Yüklenici: Alta Lake Lumber Co.
Statik Projesi: Equilibrium Consulting Inc.
Altyapı Projesi: Horizon Engineering
Proje Başlangıç Yılı: 2007
İnşaat Bitiş Yılı: 2013
İlgili Projeler