+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.
Altın Çarşısı (Goud Souk)

Altın Çarşısı (Goud Souk)

27 Mart 2015, 10:45
  defa okundu.

Beverwijk Pazarı'nda yer alan ve 29 kuyumcu dükkanı barındıran Altın Çarşısı Liong Lie Architects tarafından tasarlandı.

Hollanda'da yer alan Beverwijk Pazarı Avrupa'nın en büyük kapalı pazarı. Liong Lie Architects'in pazar içerisinde tasarladığı Altın Çarşısı ise pazarın doğu kısmında yer alan Altın Caddesi üzerinden kuyumcuların ve altın almak isteyenlerin her hafta sonu buluştukları yeni bina oldu.

35 metrelik parlayan cephesi aslında ziyaretçilere burada ne bulabileceğini söylüyor: Altın! Giriş tanımlı ve altın külçeleri gerçek hazinenin güvenle tutulduğu yeri işaret ediyor. Parlayan dış cephe tasarımının aksine, iç mekan "basitlik" kavramı ile ele alınmış ve çok mütevazi. Yansıtıcı zemin ve tavanlar dahil her şey siyah renginde. Aydınlatma ile birlikte, tüm dikkatler altına yöneliyor.

Bina ve çevresinde "güvenlik" tasarımın bir parçası olarak ele alınmış. Ters piramitler sadece fonksiyonel değil, aynı zamanda üçgen formları hem cephe tasarımına hem de altın çarşısının karakteriyle uyumlu. Markanın konsept tasarımı Leaders against routine ile birlikte geliştirilmiş.

Altın Çarşısı'nın altın cephesi üçgen desenli, baratma panellerden oluşuyor. Tüm cephe boyunca çeşitli yönlendirmelerle bu panellerin tekrarı ziyaretçiyi çekmek için tasarlanmış. Paneller arasındaki aydınlatmalarla gece ve gündüz cephenin parlaması sağlanıyor.

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!


Henüz yorum yapılmamış!
Künye
Proje Yeri: Beverwijk, Hollanda
Proje Ofisi: Liong Lie Architects
Proje Tipi: Alışveriş Merkezi
Proje Tipi Grubu: Ticari
İşveren: De Bazaar
Fotoğraf: Hannah Anthonysz
İnşaat Bitiş Yılı: 2015
Toplam İnşaat Alanı: 1430 m²
İlgili Projeler