+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.
Aselsan Radar Elektronik Harp İstihbarat Gölbaşı Yerleşkesi

Aselsan Radar Elektronik Harp İstihbarat Gölbaşı Yerleşkesi

15 Mayıs 2015, 14:52
  defa okundu.

Yazgan Tasarım Mimarlık Ankara Gölbaşı'nda bulunan projeyi anlatıyor:

Aselsan Rehis, Gölbaşı, Ankara'da bulunan akıllı teknolojik sistemleri üreten bir firmadır. Konya yolu üzerinde konumlanan Aselsan Rehis yerleşkesi, toplam 90.000 m² inşaat alanlı ofis, üretim ve sosyal tesislerden oluşan farklı işlevli yapıları bir arada bulundurmaktadır.

Kampus içerisinde bulunan farklı yapılar 18.65m yüksekliğindeki tek bir arkad ve onun altındaki allé ile birbirlerine bağlanmışlardır. Bu arkad aynı zamanda Konya yolundaki hız ve mesafe ölçeği ile ilişkilendirilir. Çelik arkadın tasarımı kesitten türemiştir. Cephede, iki farklı yükseklikte olan sirkülasyon koridorları bulunmaktadır. Bu koridorlar turuncu renkte olan V şeklindeki çelik taşıyıcılar ile beyaz çelik arkada sistemine bağlanmaktadır. Alttaki koridor 12m uzayan V şeklindeki çelik taşıyıcılar ile taşınırken, üsteki koridor, yansıtmalı gri cam arkasında bulunan ve 6m uzayan V şeklindeki çelik taşıyıcılar ile taşınmaktadır. Böylelikle bu cam kaplı çift koridor sistemi yerden koparılmıştır.

Çelik arkad elemanlar, gerek bina alınlarına tutunarak, gerekse bağımsız elemanlar olarak 585 metre boyunca devam ederler. Tekrar eden strüktürel elemanlar binaları birbirine bağlayarak ortak bir mimari dil oluşturmaktadırlar.

Strüktürel nitelikleri dışında, çelik arkad elemanları, dikey olmaları sebebiyle bina cepheleri için güneş kırıcı işlevi görürler. Güneş kırıcı işlevlerini tanımlamak amacıyla, gün içerisinde altı ayrı zaman dilimlerinde ve Haziran ile Ekim ayları arasından yüzlerce zaman dilimlerinden oluşan gölge izdüşümleri incelenerek boyutlandırılmıştır.

Çelik arkad elemanları arasında bulunan her boşluğun içine bir adet beyaz Japon akasya ağacı yerleştirilmiştir. Beyaz rengi ile cephenin görünümünü yumuşatan Japon Akasya, tekrar ederek çelik arkad strüktürün yaratığı ritmi pekiştirmektedir. Böylelikle, peyzaj tasarımı, çelik cephe sisteminin içine entegre edilmiştir.

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!


Henüz yorum yapılmamış!

Künye
Proje Yeri: Gölbaşı, Ankara
Proje Tipi: Ofis
Proje Tipi Grubu: Endüstriyel
Tasarım Ekibi: Kerem Yazgan, Begüm Yazgan
Statik Projesi: Probi İnşaat
Elektrik Projesi: RAM Mühendislik
Akustik Danışmanı: İ. Levent Topaktaş
Proje Başlangıç Yılı: 2010
Proje Bitiş Yılı: 2012
İnşaat Başlangıç Yılı: 2012
İnşaat Bitiş Yılı: 2014
Arsa Alanı: 335,000 m²
Toplam İnşaat Alanı: 115,245 m²
İlgili Projeler