+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.
Murat Hüdavendigar Üniversitesi Sultangazi Yerleşkesi

Murat Hüdavendigar Üniversitesi Sultangazi Yerleşkesi

1 Ekim 2014, 12:13
  defa okundu.

Murat Hüdavendigar Üniversitesi Sultangazi Yerleşkesi, Sultangazi'nin yoğun şehir dokusu içinde ilçenin 2 ana arteri olan Eski Edirne Asfaltı ile M Caddesi arasında konumlanır.

Arsanın bir bölümü yoğun bölge dokusu içinde nefes almaya imkan verecek yeşil alan için kamuya terk edilmiş, kalan parselin tamamı proje alanı olarak kullanılmıştır. İmarın verdiği limitler doğrultusunda parsele yerleşilmiş, çevrenin sıkışık ve kapalı olması yapı bloklarını dış cidarda toplayarak iç bahçe kullanımına yönlendirmiştir. Yapı sırtını kuzeye vererek parsele yerleşir, doğu batı istikametinde dizilen 3 blok güneye yönlenir. Kuzeyin olumsuz etkisine kapalı avlular henüz tasarlanmamış / tamamlanmamış yeşil park alanına bakar.

Yapı ihtiyaç programında istenler 3 adet blok tasarımı zorunlu hale getirmiş, aynı zamanda dar parselde zemin kotu altında sosyal mekanların standart genişliklerini yakalayabilmek için blok oturumları mümkün olduğunca ince tutulmuş, ara boşluklarda maksimum mesafe zorlanmıştır. Bahçe altında elde edilen ara boşluklar standart bir spor salonu ve konferans salonu planlamamıza imkan tanımış, kot farkından faydalanılarak çok amaçlı salon / konferans salonuna bağımsız bir fuaye ile giriş verilmiştir.

Güneye bakan avlulardan giriş yapılan zemin katın idari mekanlara bırakıldığı yapıda üst katlar derslikler için ayrılmıştır. Konsollarla istenen genişlikler yakalanarak derslik ve koridorlarda rahat çözümlere ulaşılmıştır. Tek taraflı mekan kullanımın getirdiği aydınlık sirkülasyon alanları projeye ferahlık katar. Daha çok sosyal mekanlar için düşünülen ve kısmi geri çekmeyle tamamlanan çatı katı tonoz formuyla sonlanır.

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!


Henüz yorum yapılmamış!

Künye
Proje Yeri: İstanbul, Sultangazi
Proje Ofisi: Zambak Mimarlık
Proje Tipi Grubu: Eğitim
Tasarım Ekibi: Kadir Karakoç
Danışman: Fehmi Kızıl
Yardımcı: Nihat Saltan, Eren Uyumaz
İç Mekan Projesi: Hakan Kurtuluş, Ahmet Niziplioğlu
Proje Başlangıç Yılı: 2012
Proje Bitiş Yılı: 2013
İnşaat Başlangıç Yılı: 2012
İnşaat Bitiş Yılı: 2014
Arsa Alanı: 3,453 m²
Toplam İnşaat Alanı: 13,208 m²
İlgili Projeler