+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.
Bilkent Üniversitesi Marmara Restoran

Bilkent Üniversitesi Marmara Restoran

1 Eylül 2014, 11:00
  defa okundu.

Bütüner Mimarlık'ın tasarladığı Bilkent Üniversitesi Marmara Restoran'ın inşaatı 2014 yılında bitti.

Bütüner Mimarlık projesini anlatıyor:

"Proje alanı, Bilkent Üniversitesi merkez yerleşkesinde, rektörlük ve kütüphane alanlarının sırtında, vadi ve Ankara vistasına hakim bir noktada yer almaktadır. Mevcut durumda öğrenci kullanımına açık, bitişik iki adet baraka niteliğinde kafe/restoran yapısından birinin kaldırılarak yerine kısa sürede tamamlanabilecek, üniversite kullanımına uygun, yüksek kapasiteli, restoran fonksiyonunun yanı sıra, öğrencilerin zaman geçirip ders çalışabileceği şekilde düzenlenmiş bir yapı oluşturulması planlanmıştır.

İmalatın kısa sürede tamamlanması önem arz ettiğinden, çelik taşıyıcı sistem gündeme gelmiş ve bodrum kat ve dikey taşıyıcıların betonarme; döşeme ve çatının çelik olarak tasarlandığı karma bir sistem tercih edilmiştir.

İmar durumu ile belirlenen yükseklik sınırlaması sebebiyle, ferah bir mekan oluşturmak adına kırma çatı tercih edilmiş; bu çatı, arazi formunun da getirisiyle yapının karakteristiğini oluşturan elemanlardan biri olmuştur. Yapının bir diğer belirgin özelliği ise, mevcut rektörlük ve kütüphane yapıları ile arasında kalan yol ve otopark alanına sırtını döndüğü masif traverten cepheye karşılık, vadi tarafında tamamen şeffaflaşıp kademelenerek açık alan kullanımını yapı bütünüyle birlikte organize etmesidir."

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!


Henüz yorum yapılmamış!
Bu Projede Kullanılan Ürünler

Künye
Proje Yeri: Ankara
Proje Ofisi: Bütüner Mimarlık
Proje Tipi: Restoran / Kafe / Bar
Proje Tipi Grubu: Eğitim, Ticari
Ana Yüklenici: Bilbak AŞ
Fotoğraf: Koray Kalay
Proje Başlangıç Yılı: 2013
Proje Bitiş Yılı: 2013
İnşaat Başlangıç Yılı: 2013
İnşaat Bitiş Yılı: 2014
Arsa Alanı: 2360 m2
Toplam İnşaat Alanı: 3500 m²
İlgili Projeler