+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.
Des Moines Halk Kütüphanesi

Des Moines Halk Kütüphanesi

23 Ocak 2015, 13:30
  defa okundu.

2006 yılında kullanıma açılan Des Moines Halk Kütüphanesi, David Chipperfield Architects tarafından tasarlandı.

Kütüphane, Yeni Des Moines Western Gateway Parkı'nın ayrılmaz bir parçasını oluşturuyor. Kentin bu kısmı kapsamlı bir dönüşüm geçirirken, kütüphane ve park Des Moines'nın yenilenme projesinin en önemli parçası olmuş. Parkın doğu ucunde yer alan kütüphane kent merkezi ile park arasında bir bağlantı görevi görüyor. Kütüphane, bir yandan kentin blok yapısına cevap verirken, bir yandan da park alanına doğru uzanıyor ve peyzaj içerisinde yüzüyor. Adeta kitap okurken parkta oturma hissi yaratıyor.

Binaya doğru bir rota oluşturan Gateway Galerisi, park ile kent karakterleri arasında bir köprü ve aynı zamanda kütüphane ile park arasındaki sınırları bulanıklaştıran esnek bir etkinlik alanı. Yönetim ve servis alanları doğu kanadına, kitapların bulunduğu raflarsa parktan görünecek bölümlere yerleştirilmiş. Kütüphane aynı zamanda çeşitli çalıştayların yapılmasına olanak sağlarken; çocuk oyun alanları, bir kafe ve bir konferans bölümü bulunduruyor.

Sürdürülebilir bir yapı olarak inşa edilen kütüphane enerji tasarruflu cam cepheye ve yeşil çatıya sahip. Binanın formuna karar verilirken, içeri ile dışarı arasındaki ilişki iyi düşünülmüş ve günışığından maksimum faydalanılmış. Cephede kullanılan örgü sistem sert günışığının etkilerini azaltırken, içerde kullanılan yapay ışıkla kontrast engellenmiş ve mekan derinliği korunmuş.

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!


Henüz yorum yapılmamış!

Künye
Proje Tipi: Kütüphane
Proje Tipi Grubu: Kültür
Tasarım Ekibi: David Chipperfield
Statik Projesi: Jane Wernick Associates
Mekanik Projesi: Arup, KJWW Engineering
Elektrik Projesi: Arup, KJWW Engineering
Fotoğraf: Farshid Assassi
Proje Başlangıç Yılı: 2002
İnşaat Bitiş Yılı: 2006
Toplam İnşaat Alanı: 13,520m2
İlgili Projeler