+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.
Met Global

Met Global

8 Ekim 2014, 16:15
  defa okundu.

OSO Mimarlık İstanbul Davutpaşa'da tasarladığı ofis projesini anlatıyor:

Met Global ofis projesi, 2.250m² lik alanı ile YTÜ Davutpaşa Kampüsü' ndeki Teknopark Blokları' nda yer almaktadır. Bulunduğu binanın en üst katında, tek bir mekanda yer alan ofis 325 kişilik personel kapasitesine sahiptir. Firmanın faaliyet gösterdiği iş sektörü, turizm bazında yazılım ve bilişim teknolojileri üretmektir. Bu çerçevede dijital ortam ile entegre, oldukça genç ve dinamik bir personel kadrosuna sahiptir. Bu noktadan hareketle oluşturulan iç mekan konsept kurgusu, ofisin genel karakteri ve personel profili ile örtüşecek şekilde tasarlanmıştır. Bu doğrultuda benimsenen modern ve çağdaş tasarım dili, renk kullanımı ile harmanlanarak; iç mekanlara canlılık ve dinamizm kazandırılmıştır. Ayrıca ofisin giriş holünde, kullanıcı ve ziyaretçilerin marka hakkındaki ilk izlenimlerini şekillendiren bir resepsiyon duvarı yer almaktadır. Bu duvar tasarımında, firmanın ürettiği yazılım ve bilişim sektörü ile ilişkili olarak, "pixel" formunda esinlenilmiştir.

Genel yerleşim kurgusunun açık ofis düzeninde planlandığı ofiste, sosyal aktivite alanları açık ofise entegre edilmiştir. Bu sayede ofis içi iletişimin arttırılması ve yaratıcı fikirlerin tetiklenmesi teşvik edilmektedir. Bu maksatla açık ofis cephe kenarlarında çim platformlar oluşturulmuş ve bu alanlar, orta mekandaki sosyal aktivite alanı (gazebo) ile ilişkilendirilmiştir. Ayrıca ofis içerisinde bağımsız bir kafeterya ve bu mekanla ilişkili bir oyun odası da planlanmıştır. Diğer taraftan, açık ofis kurgusunun yarattığı bazı dezavantajlar, özellikle zaman zaman ihtiyaç hissedilen mahremiyet duygusunu korumak için, 2 adet "think room" planlanmıştır. Bu mekanlarda tamamen dışa kapalı ve izole bir ortam yaratılarak, kullanıcıların konsantrasyonunun arttırılması hedeflenmiştir. Ilave olarak planlama kurgusunda, toplantı oda sayısı maximize edilerek, bazı odalar "lounge" tarzı "informal" toplantı odalarına dönüştürülmüştür. Bu sayede hem toplantı, hem de "brain storming" yapılabilecek çok işlevli mekanlar yaratılmıştır.

Genel anlamda; tasarlanan bu ofis mekanının, kendi firma kimliği - faaliyet alanı ve kullanıcı profili ile örtüştürülmesi ve entegrasyonu temel tasarım problematiği olarak belirlenmiş; dolayısı ile mekana, aidiyet hissi kazandırılması hedeflenmiştir.

Reklam

Etiketler


Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!


Henüz yorum yapılmamış!

Künye
Proje Yeri: Esenler, İstanbul
Proje Ofisi: OSO Mimarlık
Proje Tipi: Ofis
İşveren: OSO Mimarlık
Proje Başlangıç Yılı: 2014
Proje Bitiş Yılı: 2014
İnşaat Başlangıç Yılı: 2014
İnşaat Bitiş Yılı: 2014
Toplam İnşaat Alanı: 2,250 m²
İlgili Projeler