+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.
Nordpark Cable Railway

Nordpark Cable Railway

20 Ekim 2014, 09:00
  defa okundu.

Avusturya'da Innsbruck'un kuzeyinde yer alan sıradağlara çıkan Zaha Hadid Architects'in tasarladığı demiryolu projesi 4 istasyondan oluşuyor.

Farklı yüksekliklerdeki arazilerin koşullarına adaptasyon, tasarım sürecinde bütüncül bir mimari dil üretebilmek için önemli bir rol oynamış. İki zıt unsur "kabuk" ve "gölge" her istasyonda mekansal kalite oluşturmak için kullanılmış.

Beton kaidelerin üzerinde hafif organik çatı strüktürleri yerleştirilmiş. Çeşitli hareket ve dolaşım rotaları yapay peyzajın içerisinde bir rölyef misali çalışıyor. Kabuk çatıların formları ve yumuşak hatları buzulların hareketlerini andırıyor.

Günümüzde CNC freze ve termoform gibi üretim teknikleri bilgisayar ortamında oluşturulmuş hassas tasarımların otomatik olarak inşa edilmesine katkıda bulunuyor. Ve ortaya çıkan estetik yat, uçak, araba gibi endüstriyel tasarımı anımsatıyor. Bu projede de üretilen her istasyon kendi bağlamı, topoğrafyası, rakımı ve hareketlerine sahip. Vagonun eğimi ve oranları da teknik zorunlu parametreler oluşturuyor. Bu nedenle kabuk yapıların olabildiğince esnek olması farklı parametrelerin aynı formal dilde biraraya gelebilmesini sağlıyor. Bu yöntemle üretilen kabuklarda hafiflik kavramı da önemsenmiş. Büyük konsollar ve küçük yere inen mekanlar kabuklarda yüzen bir görünüm yaratıyor.

Alpenzoo İstasyonu:

Congress İstasyonu:

Hungerburg İstasyonu:

Löwenhaus İstasyonu:

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!


Henüz yorum yapılmamış!
Künye
İlgili Projeler