+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.
Clefs Moiré

Clefs Moiré

17 Eylül 2014, 13:30
  defa okundu.

Bach'ın "Partita No.1 in B-flat Major: Gigue" parçası Massachusetts'de bir konutun lobisinde ayırıcı duvarlara ilham oldu.

Chelsea'de bir konutun lobisi ve kafesinin kesişiminde iki ayırıcı duvar yapması istenen Radlab, tasarım süreçlerine bu duvarlara mimari bir araç rolü biçerek başlamışlar. Ölçüleri belli olan duvarlar açık, kamusal bir alanda bazı özel alanlar oluşturacak şekilde yerleştirilmiş.

Özel/kamusal dinamiğini keşfetmek için yola çıkan projede hacimli konfigürasyonlar içinde hare deseni araşıyına girilmiş. Güçlü bir desen elde edebilmek için dikey iskelet ile geçirgen bir omurga yaratılmış. Öncelikle bir bütün olarak ele alınan duvarlar tasarım bittikten sonra ayrı üretilmiş.

Bu iki hacimin ritim organizasyonunda bir müzik parçası düşünülmüş. Bach'tan "Partita No.1 in B-flat Major: Gigue" parçası klavsen için tekrar yazılmış ve standart nota gösterimin farklılaştığı keşfedilmiş. Bu melodik ileri geri gidişler bas ve tiz arasında kıvrımlı bir geometrik kompozisyona yol açmış ve dalga boylarına göre plan ve kesit özelliklerini oluşturmuş.

Müzik eşliğinde üretim sürecini izlemek ise bir o kadar keyifli:

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!
İlknur Sudaş / 17 Eylül 2014, 18:09
Aynı fikirdeyim, bu çalışmanın karşılığı ne yazık ki bu mekan değil.
 
Emir Şahin Çil / 17 Eylül 2014, 18:05
Güzel çalışma, lakin önüne koyulan ne bitkilerin saksıları ne de IKEA berjerler olmuş..aksine bütün zemin kaplaması, bütün bina ile süper alakasız duruyor.
 
 
Künye
Proje Yeri: Chelsea, Massachusetts
Proje Ofisi: Radlab
Proje Tipi: Mobilya
Tasarım Ekibi: Matt Trimble
İşveren: One North of Boston
Statik Projesi: Paul Kassabian
Fotoğraf: Roxana Perdue
Proje Başlangıç Yılı: 2014
Proje Bitiş Yılı: 2014
İnşaat Başlangıç Yılı: 2014
İnşaat Bitiş Yılı: 2014
İlgili Projeler