+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.
Mutlu Evi

Mutlu Evi

11 Temmuz 2014, 16:45
  defa okundu.

Yapı, Bitez Belediyesi yerleşik alanında, zeytin ve narenciye ağaçlarının bulunduğu arsa üzerinde, İmar Planı ve plan notları koşullarına bağlı olarak tasarlandı.

Tasarımcının sözleriyle: 

"Bodrum'un Bitez yöresinde konumlanan yapı, yerel mimari yapı elemanları ve doğal çevreyle birlikte ele alınan kapalı-açık mekan kurgusuyla Bitez evinin çağdaş bir yorumlaması olarak değerlendirilebilir.

İklim özelliklerinin fiziki çevreyi belirleyici ve yönlendirici olduğu bu yörede günlük yaşamda ihtiyaç duyulan gölgelikli açık alanların oluşumu için öncelikle, yapı arsa içinde güneşin etkin olduğu yönlere karşı bir "duvar" gibi konumlandırılmıştır. Yapı çevresindeki alanların tamamı, kuzeydoğu ve güneydoğu yönlerine açıktır. Bu mekanların gölgelendirilmesi, yapının üzerinde ve çevresinde farklı kotlarda inşa edilen, yapının asli bir unsuru olarak tasarlanmış gölgelik elemanlarıyla sağlanmıştır. Çelik, ahşap ve kamış çubuklarla inşa edilen gölgelik yüzeyler, farklı yüksekliklerde açık kullanım alanı-teras veya sadece gölgelik olarak yapıya farklı bir boyut vermektedir.

2006 yazında kullanılmaya başlayan yapı, zeytin ağaçları arasında farklı taş örgüsü ve ahşap yapı malzemeleriyle, doğal çevrenin içinde onun bir elemanı olarak yerini almıştır."

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!
Bay Cambaz / 14 Temmuz 2014, 01:01
Villa Mairea'nın yazlığı olmuş sanki.
 
 
Künye
Proje Yeri: Bodrum, Muğla
Proje Tipi: Tek Ev / Villa
Proje Tipi Grubu: Konut
Tasarım Ekibi: Ersen Gürsel, Haluk Erar
İşveren: Cezmi Mutlu
Statik Projesi: MEGA İnşaat
Mekanik Projesi: Coşkun Özbaş Mühendislik
Elektrik Projesi: Emtes
Fotoğraf: Cemal Emden
Şantiye Yöneticisi: Ufuk Batmaz
Proje Başlangıç Yılı: 2004
Proje Bitiş Yılı: 2005
İnşaat Başlangıç Yılı: 2005
İnşaat Bitiş Yılı: 2006
Arsa Alanı: 2000 m²
Toplam İnşaat Alanı: 200 m2
İlgili Projeler