+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.
Viyana Ekonomi Üniversitesi Kütüphane ve Öğrenme Merkezi

Viyana Ekonomi Üniversitesi Kütüphane ve Öğrenme Merkezi

17 Ocak 2014, 13:40
  defa okundu.

2013 yılında yapımı biten Viyana Ekonomi Üniversitesi Kütüphane ve Öğrenme Merkezi Zaha Hadid ve Patrik Schumacher tarafından tasarlandı, Zaha Hadid Architects tarafından uygulamaya geçirildi.

Kütüphane ve Öğrenme Merkezi, yeni üniversite kampüsünde bir çokgen blok olarak yükseliyor. Binanın iç mekanları, kampüs planının farklı düzeylerdeki dış sirkülasyonu tarafından şekillendirilmiş. Binanın dış yüzeyindeki keskin çizgiler ise içeri doğru hareket ederken eğrisel çizgilere dönüşüyor ve merkezin kamusal meydanını yaratan serbest bir iç kanyon ve farklı düzeyler arasında geçişleri sağlayan küprü ve koridorları oluşturuyor.

Kütüphane ve Öğrenme Merkezi'nin ana girişinden giren ziyaretçiler doğrudan doğal ışıklandırılan bri avlu görevini de gören ana konferans salonuna gidebiliyor. Oditoryumun önündeki rampalar sistemi de birinci kattaki kütüphane girişine yönlendiriyor. Güvenlik ve kilitli dolaplar aşağı asma katta. Üst katlardaki farklı mekanlar ise köprüler, galeriler, teraslar ve platformalar aracılığıyla birbirine bağlanıyor.   

Fotoğraflar: Iwan Baan & Roland Halbe

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!
FULYA ERMİŞ / 2 Şubat 2015, 22:20
Evet bu açıdan MAXXI'ye çok benzemiş.
Lakin ''Zaha Hadid bile tekrara düşüyorsa millet ne yapsın...'' diyenleri (ben) Zaha Hadid de çok umursuyor mudur orası tartışılır. :)
 
Ilker Kutukoglu / 20 Ocak 2014, 18:45
yapı dışardan ne kadar ağır görünüyor. içi de bir o kadar klostrofobik! photoshop'daki 'distort' komutu belli bir ölçekten ve tekrardan sonra oldukça rahatsız edici olabiliyormuş. binanın meydanla kurduğu herhangi bir ilişki yok.(bakü'de en azından etkin bir yapısal peyzajla mimari tasarımını desteklemişti) Epey yüksek bir kottan fırlayıp gelen yatık kütlenin amacı sadece dikkat çekmek herhalde. alsop un peckham kütüphanesi projesinde çok güzel bir yarı kapalı kamusal alan tasarlanmıştı mesela. burda o da pek mümkün görünmüyor. zha'nın işlerinin artık konumu ve fonksiyonu kütlenin dilini değiştirmiyor ve malesef bizi pek şaşırtmıyor. bu projenin konsepti ile ilgili 'ekonomi' literatüründen allı pullu anahtar kelimeler seçilip, üst düzey render, video vb. çalışmaları yapılmıştır. bu da inşa edilmiş oldukça kaba hali!
 
 

Künye
Proje Yeri: Avusturya, Viyana
Proje Ofisi: Zaha Hadid Architects
Proje Tipi: Kütüphane
Proje Tipi Grubu: Kültür
Tasarım Ekibi: Zaha Hadid, Patrik Schumacher
Danışman: ATP
Statik Projesi: Arup
Mekanik Projesi: Arup
Elektrik Projesi: Arup
Yangın Güvenlik Danışmanı: HHP West
Proje Başlangıç Yılı: 2008
İnşaat Bitiş Yılı: 2013
Toplam İnşaat Alanı: 42.000m2
İlgili Projeler