+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.
The new Stedelijk Museum Amsterdam

The new Stedelijk Museum Amsterdam

18 Kasım 2013, 15:45
  defa okundu.

Stedelijk Müzesi takdire şayan çağdaş sanat koleksiyonuyla uluslararası ölçekte tanınmış bir müze olmasına rağmen, bulunduğu bina demode olarak nitelendirilmişti.

Bahsi geçen mevcut bina, 1895 yılında belediye mimarı A.W.Weismann tarafından görkemli merdivenler, büyük odalar ve doğal aydınlatma prensibiyle tasarlanmıştı. 2007 yılında başlayan eski binanın restorasyonu ve yeni binanın inşaatı 2012 yılında bitti ve; “eski” ve “yeni”, bir bütün oluşturdu.
 
Benthem Crouwel Architects tarihi binanın önemli detaylarını muhafaza etti, yanına tasarladığı ek yapı ile de sergiler için çeşitli yeni imkanlar sundu. Mimari gruba göre; artık, sergiler tarihi bir binada mı yoksa yeni bir binada mı yapılmalı sorusunu sormaya gerek kalmadı. Bu yeni ek yapı, ne eskisine bağımlı, ne de eskinin yanında bambaşka bir pavyon; artık birbirleriyle bütünleşikler. Küveti andıran, bembeyaz yeni yapı ile tarihi binanın tezat duruşları çok aşikar, fakat içerde yeni binadan eskiye geçerken farketmek çok zor.

Özellikle bir müze yapıda pratikteki bu eski-yeni tezatlığı teorik olarak da ilgilileri tartışmaya çağırdı ve çağırmaya devam ediyor.

Proje ile ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşmak mümkün.

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!


Henüz yorum yapılmamış!

Künye
Proje Yeri: Hollanda, Amsterdam
Proje Tipi: Müze
Proje Tipi Grubu: Kültür
Danışman: Huisman en Van Muijen
Ana Yüklenici: Volker Wessels
Statik Projesi: Arup
Mekanik Projesi: Imtech
Elektrik Projesi: Imtech
Proje Başlangıç Yılı: 2004
Proje Bitiş Yılı: 2007
İnşaat Başlangıç Yılı: 2007
İnşaat Bitiş Yılı: 2012
Toplam İnşaat Alanı: 9423m2
İlgili Projeler