+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.
3. Ödül, Kültür ve Sosyal Etkinlikler Evi Ytong Yarışması

3. Ödül, Kültür ve Sosyal Etkinlikler Evi Ytong Yarışması

24 Temmuz 2013, 10:29
  defa okundu.

GENEL YERLEŞİM 

Kapalı hacimler arazinin iki yanına yaslanarak, arazinin güney bölümünde yer alan kamusal alan devam ettirilip proje alanının ortasından geçirilerek yola bağlanması ve deniz ile yol arasında sürekli bir kamusal alan oluşturulması sağlanmıştır. 

Bu kamusal alan yapılar arası ilişkiler bütününü organize etmenin  yanı sıra , esnek kullanım olanakları sayesinde bir çok farklı kullanımı da bünyesinde barındırarak semtli için güçlü bir toplanma-karşılaşma-paylaşma-entegrasyon-iletişim  alanına dönüşür. Atölyelerde üretilen eserlerin satışı ve sergilenmesi, pazar alanları,  konser-tiyatro-tören gibi aktiviteler, rekreatif kullanım esnek kamusal alan kullanımına örnek gösterilebilir. 

YAPI KURGUSU 

Betonarme kabuklar tarafından sarılan kapalı hacimler ve iç bahçeler esnek kullanım olanakları doğrultusunda ihtiyaç olduğunda kamusal alanla bütünleşebilirler, büyüyebilirler ve iç içe geçebilirler. İç bahçeler kayar doğramalar sayesinde mekanlara dahil olabilirler ve kimi zaman çocuklar için kontrollü oyun alanlarına dönüşürken kimi zaman da yetişkinler için toplanma ve dinlenme alanlarına dönüşürler.

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!


Henüz yorum yapılmamış!
Künye
Yarışma No: 201307
Proje Tipi: Kültür Merkezi
Proje Tipi Grubu: 3. Ödül
Tasarım Ekibi: İlker İğdeli
İlgili Projeler