+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.
Katılımcı, Egeyapı Group Davetli Mimari Proje Yarışması

Katılımcı, Egeyapı Group Davetli Mimari Proje Yarışması

6 Temmuz 2011, 11:04
  defa okundu.

Açıkşehir, Sultangazi
Kent merkezinin dışında, TEM otoyolu üzerinde planlanacak yeni bir yerleşimin sadece içine dönük bir hayat kurgulaması değil, çevresindeki pek çok yeni gelişen konut bölgesinin kullanıcılarını da kendisine çekebilecek ticari bir potansiyele sahip olması hedeflenmiştir. Dışarı dönük, iç güvenliğini kurduğu mekânsal heterojenlikle sağlayan ve yayaya serbest bir dolaşım imkânı sunan bir yerleşke modeli önerilmiştir.

Sunulan Açıkşehir önerisi, kapalı konut yerleşimleri ve alışveriş merkezlerinin barındırdığı sakıncaları gidermek, şehir merkezlerinde, şehirlilerin kullanmayı tercih ettiği kentsel mekânların sunduğu olanaklara benzer olanaklar ve lezzetler sunan bir kentsel mekân kurgusu sunmak temel amacıyla geliştirilmiştir.

İki farklı kotta planlanan sokak kurgusu, kesintisiz bir yaya dolaşımını imkânlı kılar; ticari fonksiyonların sokak boyunca homojen olarak tüm yerleşkeye yayılmasını sağlar. Fonksiyonel bir zonlamaya gidilmediği için yerleşke gece ve gündüz, 24 saat yaşar.

Bu yerleşimin yakın çevrenin kentsel mekân gereksinimini de bir ölçüde karşılaması umulmaktadır. Kentsel mekânlar aracılığıyla sağlanacak canlılığın ticari mekânların kârlılığını artırması ve konut sakinlerinin de güvenlik gereksinimini izole olmadan gidermesi amaçlanmaktadır.

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!


Henüz yorum yapılmamış!
Künye
İlgili Projeler