+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.
Vehbi Koç Vakfı Kültür ve Sanat Merkezi

Vehbi Koç Vakfı Kültür ve Sanat Merkezi

26 Mayıs 2017, 13:30
  defa okundu.

Vehbi Koç Vakfı tarafından 2009 yılında İzmit Gölcük'te bir eğitim ve kültür merkezi yapmak için yarışma düzenledi. Vehbi Koç Vakfı Gölcük Eğitim ve Kültür Merkezi Mimari Yarışması sonuçlandı, TeCe Mimarlık kazanan isim oldu.

Bu doğrultuda 3 ulusal mimari ofisten proje teklifi alındı:

- Tece Mimarlık
- Erginoğlu & Çalışlar Mimarlık
- Uras + Dilekçi Architects

Vehbi Koç Vakfı Kültür ve Sanat Merkezi endüstriyel üretimin karakterize ettiği bir yapılaşma çevresi içinde yer alıyor. Yoğun yeşil bir ağaçlık şerit, alanı tesislerden ayırıp, kendi içine dönük doğal bir ortam yaratıyor. Bu nedenle arsanın kendine özgü karakteri nedeniyle spor ve kültür aktivitelerinin yer alacağı yeni yaşam merkezini oluşturan yapılar, ayrık kitleler halinde arsanın karakteristiği olan koruluk içinde adeta eritildi. Yol yönüne bakan cepheler sağırlaşarak içe dönük sakin bir ortam yaratılmasını sağladı. Buna karşın yaşam alanları ağaçlık alanı görecek şekilde konumlandı, manzara yönü cepheleri azami düzeyde şeffaflaştırıldı. Kompleks bütünündeki tüm mekanlar doğal peyzajla görsel ilişki kurdu. Kompleks bütününde tamamen yayalaştırılmış güzergahlar, koşu ve gezinti parkurları yer aldı. Kültür tesisleri aralarında açık ve yarı açık gölgeli alanlar oluşturdular. Kafeterya kitlesi tüm doğal yaşama ve körfeze panoramik bir şekilde yönlenirken, spor tesisleri arsanın kuzeydoğusunda konumlandı. Kapalı spor salonu bir yandan avluyu sınırlarken kuzeydeki ağaçlık alana doğru şeffaflaşarak onunla bütünleşti. Açık spor alanları bu kitlenin devamında yer aldı. Koşu ve yürüme parkurları arsanın bitimindeki yoğun korulukla sonlandı. Tüm yapıların merkezinde yer alan seyir kulesi alana yaklaşılırken dikkat çeken ve kompleksi vurgulayan bir odak elemanı haline geldi.

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!
Omer Yilmaz / 30 Haziran 2011, 18:14
Yatırımcı mimar ikilisinin ortaya örnek gösterilebilecek nitelikte ürün koymayı başardığı bir örneğimiz daha oldu ne mutlu ki. Sevgili arkadaşlarım Tülin ve Cem'i canı gönülden tebrik ediyorum.

Tasarımdaki başarı uygulamaya ve sonrasında işletmeye kadar taşınabilmiş. Kapıdan sorgusuz sualsiz girmek, spor salonunda spor yapanları görüvermek, lokantasında bir şeyler yemek ve en önemlisi dut ağaçlarının sizi kokusu ve gölgesi ile karşılaması gerçekten çok ama çok etkileyici.

Yatırımcısını, mimarlarlık ofisini ve işletenleri tebrik ederim.
 
Omer Yilmaz / 29 Haziran 2011, 19:37
Şu anda lokantasında ATK ile yemek yiyoruz. Şahane olmuş burası.
 
Azmi Açıkdil / 26 Haziran 2011, 13:47
"Vehbi Koç Vakfı Kültür ve Sanat Merkezi endüstriyel üretimin karakterize ettiği bir yapılaşma çevresi içinde yer alıyor." Bu anlamda doğru projelendirilmiş. Seyir kulesi endüstriyel yapı karakteristiği olan bacayı tamamlıyor. Vakıf üyelerinin tuğla kaplama tutuculuğu temel esas olarak kullanılmış. Mevcut endüstriyel bir yapı korumacılığını andırıyor.
Ancak tüm bunlara rağmen çevreye uyumu ve yeşile olan saygısı ile sıcak, davetkar yani kullanıcılarının yabancılık duymayacağı bir proje.
 
architecttbk / 25 Haziran 2011, 01:29
kullanılan malzemelerin uyumu gerçekten muazzam,başarılı bir proje tebrikler
 
Emine Merdim Yılmaz / 24 Haziran 2011, 13:41
Yarışma projesine katılan diğer ekip Erginoğlu&Çalışlar Mimarlık'ın projesi http://v3.arkitera.com/yp360-vehbi-koc-vakfi--golcuk-egitim-ve-kultur-merkezi-davetli-mimari-proje-yarismasi.html adresinden görülebilir.
 
Omer Yilmaz / 24 Haziran 2011, 11:48
Son zamanlarda gördüğüm iyi projelerden birisi. En kısa zamanda yerinde de görmek isterim doğrusu.
 
 

Künye
Proje Yeri: Gölcük, Kocaeli (İzmit)
Proje Ofisi: TeCe Mimarlık
Proje Tipi: Kültür Merkezi
Proje Tipi Grubu: Kültür
İşveren: Vehbi Koç Vakfı
Ana Yüklenici: ARK İnşaat
Peyzaj Mimarlığı: TeCe Mimarlık
İç Mekan Projesi: TeCe Mimarlık
Aydınlatma Projesi: ANEL
Statik Projesi: Arup
Mekanik Projesi: Atakar Mühendislik
Elektrik Projesi: ANEL
Proje Başlangıç Yılı: 2009
Proje Bitiş Yılı: 2010
İnşaat Başlangıç Yılı: 2010
İnşaat Bitiş Yılı: 2011
Arsa Alanı: 27.000 m2
Toplam İnşaat Alanı: 4.500 m2
İlgili Projeler