+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.
Bodrum'da Bir Ev

Bodrum'da Bir Ev

30 Kasım 2012, 17:24
  defa okundu.

Proje, Bodrum Bitez'de, Bitez koyuna hakim bir tepede yer almakta. Proje, yönlenme açılarını doğru kullanmak ve dış yaşam alanlarını çeşitlendirmek üzere kurgulanmış.

Kütleler, fiziksel olarak, güneşin etkilerini azaltıp gölgelenme alanları, teraslar yaratmak amacıyla birbirlerine dik olarak konumlandırılmış.

Modern ve yalın bir ifadeye sahip net geometriler arazi topoğrafyasını da kullarak toprağa oturmakta ve eğimi mütevazice kullanmakta. Proje; bölge mimarisinin dil ve tipolojik ifadesini yadsımayan, ama aynı zamanda onun enstrumanlarını da kullanmayan bir zıtlığa sahip.

Kesitte blok üstünde blok kurgusu, yapıyı algısal olarak küçültmekte. Fonksiyon kullanımları da bu sayede birbiri üzerinde dik şekilde konumlanan bu iki kutu arasında kaymakta; üstteki kutu yatak odalarını barındırmakta, alttaki kutu ise yaşama alanlarını barındırmakta.

Kütlelerin iddialı birliktelikleri, betonarmenin verdiği imkanları kullanarak oluşturulmuş. Yapı kütle olarak güney cephesinde 4.00 m, doğu cephesinde 6.50 m, kuzey vephesinde 3.00 m betonarme konsol yapmakta.

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!


Henüz yorum yapılmamış!

Künye
Proje Yeri: Bodrum, Muğla
Proje Tipi: Tek Ev / Villa
Proje Tipi Grubu: Konut
Tasarım Ekibi: Durmuş Dilekci, Emir Uras
Proje Başlangıç Yılı: 2005
Proje Bitiş Yılı: 2006
İnşaat Başlangıç Yılı: 2006
İnşaat Bitiş Yılı: 2007
Arsa Alanı: 6.160 m²
Toplam İnşaat Alanı: 533 m²
İlgili Projeler