+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.
Kağıthane Ticaret Odası İlköğretim Okulu

Kağıthane Ticaret Odası İlköğretim Okulu

9 Kasım 2012, 17:13
  defa okundu.

İstanbul'u muhtemel bir depreme hazırlayabilmek amacıyla oluşturulan "İstanbul Sismik Riskin Azaltılması ve Acil Durum Hazırlık Projesi (İSMEP) projesi kapsamında yıkılıp yeniden yapılacak okullardan 40 adedi Uygur Mimarlık tarafından projelendirildi.

Milli Eğitim Bakanlığı okulları uzun yıllardır tip projeler ile yapılırken, bu iş kapsamında yapılacak okulları alışılagelen tip okullar olarak yapılmayacağı, her alana özgü proje üretileceği düşüncesine İstanbul Proje Koordinasyon Birimi destek verdi.

Kâğıthane Ticaret Odası İlköğretim Okulu, kırk okul içinden imalatı ilk tamamlanmış olan. Her ayrı okul için, kısıtlı bir zaman diliminde mimari tasarımı yapılan okulların, proje bütününde malzeme ve detay aynılaştırılmasına gidilmesi tasarım bütününün ve hedefe ulaşmanın önemli bir enstrümanı. Okul yapıları ve çevresi ile ilgili olarak, alışılagelen yapı üretim yönteminin sorgulandığı, hızlı ve çağdaş yapım yöntemlerinin denendiği, ekonomik ve hızlı yapımın hedeflendiği ve yapım aşamasında konvansiyonel yapım alışkanlıklarının direnci ile karşılaşıldığı bu projelerden ilki tüm zorluklara rağmen ortaya çıkmış. Bu projeler bir kabuğun kırılması olarak ele alınmakta. Proje, öğrencilere ve bulunduğu alana verilen önemi ifade etmekle birlikte, her yıl okullara yapılan bakım onarım masraflarının eğitime ayrılabilmesine de yardımcı olur. Eğitim ortamının güven verici ifadede, atölye niteliğinde, tasarlanırken, arsanın, imar durumunun ve işlev programının elverdiği ölçüde mekân zenginliği yaratması, kullanılan malzemelerin zamana direnebilmesi projenin temel nitelikleri.

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!
AYSU AKALIN / 5 Aralık 2012, 11:19
Bu okul yeniden tasarlanmış değil var olanın revizyonu gibi. İç mekanlardaki brüt betonun öğrenci psikolojisini ne yönde etkileyebileceği sorgulanmalı bence. Cephedeki renkli elemanları da güneş kırıcı olarak nitelemek mümkün mü bilemiyorum. Sonuç olarak "alışılagelen tip okullar" yapmayalım derken ne yapıyoruz diye biz mimarlar kendimize sormamız gerek sanırım
 
 

Künye
Proje Yeri: Kağıthane, İstanbul
Proje Ofisi: Uygur Mimarlık
Proje Tipi: İlköğretim Okulu
Proje Tipi Grubu: Eğitim
Tasarım Ekibi: Semra Uygur, Özcan Uygur
Peyzaj Mimarlığı: Derya Duman
Proje Yöneticisi: Uygur Mimarlık
Statik Projesi: Levent Aksaray
Mekanik Projesi: Bahri Türkmen
Elektrik Projesi: Kemal Ovacık
Fotoğraf: Özcan Uygur
Proje Başlangıç Yılı: Haziran 2010
Proje Bitiş Yılı: Aralık 2010
İnşaat Başlangıç Yılı: Mart 2011
İnşaat Bitiş Yılı: 2012
Arsa Alanı: 2627 m²
Toplam İnşaat Alanı: 4157 m²
İlgili Projeler