+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.
Kentsel Tasarım Projesi

Kentsel Tasarım Projesi

15 Haziran 2011, 15:54
  defa okundu.

Faruk Çakır'ın TC Balıkesir Üniversitesi Mimarlık Bölümü 3. Sınıf Güz Yarıyılı kapsamında, Yrd.Doç.Dr. Berrin Akgün Yüksekli'nin yürütücülüğünde tasarladığı kentsel tasarım projesi Balıkesir Atatürk Parkı yanı eski lunapark arazisinde yer alıyor.

Balıkesir Atatürk Parkı yanındaki eski lunapark arazisinde kentsel tasarım projesi planlandı. Proje alanı Balıkesir'in önemli ve bir o kadar da çok kullanılan bir kentsel kamusal alanı olması dolayısıyla çevresinde projeye etki eden birçok etmeni de içinde barındırıyor.

Projede, ana bir yaya aksı oluşturuldu. Yayaları bu akstan yürütüp aynı zamanda da aksın yanında bulunan işlevlere dahil olmasını sağlandı. Alana hakim bir restoran tasarlanıp alanın çekim noktasını oluşturmak aynı zamanda restoranın tasarımını heykelsi yapıp alanı tanımlaması amaçlandı. Tasarımda iç içe geçen kareler kullanılırken, alanda her yıl düzenlenen Yörük ve Türkmen Şölenlerini de göz önünde bulundurarak büyük bir meydan oluşturuldu.

Tasarımcı Hakkında
1989 Balıkesir'de doğan Faruk Çakır, Balıkesir Muharrem Hasbi Lisesini bitirdi. Halen Balıkesir Üniversitesi'nde Mimarlık Bölümü'nde eğitimine devam ediyor. 2010 senesinde Mısır'da 2 aylık bir workshopa katıldı. Mimarlık eğitiminin yanı sıra grafik tasarımına da ilgi duymakta ve çeşitli logo ve amblem yarışmalarına katıldı. Hobileri, Arapça kaligrafi, grafik tasarımı ve karikatür çizmek. 3DS Max, Revit, ArchiCAD, AutoCAD ve Sketchup programlarını kullanıyor.

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!
esra gunes / 8 Temmuz 2011, 17:56
teşekkürler.
 
Omer Yilmaz / 8 Temmuz 2011, 14:50
Şuradan kendiniz yükleme yapabilirsiniz: http://www.arkitera.com/proje/ekle
 
Tüm Yorumları Göster
 
Künye
Proje Yeri: Balıkesir
Tasarım Ekibi: Faruk Çakır
İlgili Projeler