+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.
Yaşamkent Camisi

Yaşamkent Camisi

8 Ekim 2012, 17:21
  defa okundu.

A Tasarım Mimarlık'ın tasarladığı Yaşamkent Camisi projesi Ankara'nın yeni gelişen bir konut bölgesinde yakın çevresinde az katlı konutların bulunduğu bir arsada yer alıyor.

Yerleşimin merkez işlevleri alanında tasarlanan cami yapısı yeşil alan düzenlemeleri ile bütünleşerek park alanına doğru uzanıyor. Park yönünde Kıble'ye doğru birbirine paralel duvarların oluşturduğu mekanlar açık, yarı açık ve kapalı mekanlar olarak düzenlendi.

Cami yapısı öncelikle bir dış avlu ve bir bahçe içinde yer alıyor. Yeşil alan içindeki düzenlemeler ve avlu buluşma, bir araya gelme mekanı olarak düşünüldü. Kalabalık olduğunda avlu ibadet mekanı olarak da kullanılabiliyor.

Arazinin eğimli yapısı kullanılarak işlevlerin ayrımı ve düzenlenmesi ile mekanlara farklı kotlardan ulaşılıyor. Yapı programında yer alan lojman bölümünün tüm kütle ile bütünleşmesi amaçlandı. İbadete hazırlık mekanları-lojman-servis mekanları avlunun oluşumu ile birlikte tasarlandı.

Minare tasarımında yapının lineer yerleşimine uygun olarak yükselen çizgiler, bir noktada kufi yazısını andıran bir forma dönüşüp sonrasında düzelerek devam eder ve en yüksek kotta biten çizgi minarenin alemini temsil ediyor.

Brüt beton, cam ve ahşap malzemenin birlikte kullanımı ile tüm mekanlarda sadeliğin ön planda olması amaçlandı.

Reklam

Etiketler


Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!
Volkan ER / 18 Kasım 2012, 21:24
Ülkemizdeki cami concept anlayışının dışında bir mimari ama oldukça yenilikçi ve hoş. Bu türden farklı tardzda mimarlık anlayışını benimsememiz lazım. Örnek verecek olursa İstanbul Çamlıca Cami projesinde sergilenen onca proje içerisinde ki aralarında gerçekten modern çizgilere sahip tasarimlar varken seçilen proje ise Sultan Ahmet Camisine öyle çok benzer ki gerçekten çok üzücü bir durum
 
 
Künye
Proje Yeri: Ankara
Proje Ofisi: A Tasarım Mimarlık
Proje Tipi: Cami / Mescit
Proje Tipi Grubu: Dini
Tasarım Ekibi: Ali Osman Öztürk
Statik Projesi: Yüksek Proje İnşaat
Mekanik Projesi: Metta Mühendislik
Elektrik Projesi: Akay Mühendislik
Proje Başlangıç Yılı: 2010
Proje Bitiş Yılı: 2011
İnşaat Başlangıç Yılı: 2012
Arsa Alanı: 4.239 m2
Toplam İnşaat Alanı: 2.800 m2
İlgili Projeler