+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.
Cocobolo Evi

Cocobolo Evi

8 Temmuz 2019, 10:55
  defa okundu.

Adını, hemen yakınındaki kanyon ve ormanda yaşayan ağaçlardan alan ev Cañas Arquitectos tarafından tasarlandı.

Cocobolo evi, okyanusa bakan 40 metre yüksekliğindeki yamacın üzerine yerleşiyor. Ev, yamaçtan gelen bol rüzgar kullanılarak pasif olarak havalandırılıyor.

Araziye bir metre üst kottan erişiliyor ve evin yamaç ile orman arasında oturduğu nişe varılıyor. Geniş merdivenlerden aşağı inildiğinde brütbeton küçük bir saçak ile işaretlenmiş evin girişine varılıyor.

Giriş kapısı iki katlı küçük bir koridora açılıyor. Sağda, masif ahşap merdiven dere taşı bahçesine ve o da cam duvarın ardında kalan bahçenin geri kalanına açılıyor. Solda, çatıdan uzanan korten kaplı bir hacim koridoru sarıyor.

Brüt beton basamaklardan inince karışınıza, çerçevesiz cam kapıların ardındaki terasa ulaşan yüksek tavanlı oturma odasına varıyorsunuz. Burada teras iki yana açılıyor: bir tarafta siyah havuz ve öbür tarafta ise ıslak zemini ile ufku ve gökyüzünü yansıtan sonsuzluk havuzu...

Yemek salonunun yanında mutfak, bunların üstünde iki yatak odası ve ortak banyo var. Her iki yatak odası da okyanus ve terasa dönük konuşlanmış durumda. Mutfağın uzak duvarının ardında bir ofis, küçük tuvalet ve kiler var.

İki buçuk kat yüksekliğindeki teras, bir tarafta ormana giden zeminin üzerinde diğeri terasın üstünde duran ve çatının saçaklarını taşıyan yüksek, beyaz, yuvarlak kolonlar ile çerçevelenmiş. Buradan “parmak” balkon ve onu saran Cocobolo ağacı görülebiliyor.

“Parmak balkon” olarak adlandırılan bu alan, ana yatak odasından dışarı uzanan, kendini saran Cocobolo ağacının içinden geçen uzun bir konsol. Ağaç, balkon korkuluklarını ve çatıyı da delerek göğe yükseliyor.

Altındaki granit yamacın 40 metre üstünde yükselen konsolun ucu, ancak iki sandalye sığabilecek kadar genişliyor aşağıdaki tropik yeşil plaja, önündeki okyanusa, karşısındaki ufka ve onun ardındaki gökyüzüne bakıyor.

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!


Henüz yorum yapılmamış!
Künye
Proje Yeri: Punta Arenas, Kosta Rika
Proje Ofisi: Cañas Arquitectos
Proje Tipi: Tek Ev / Villa
Proje Tipi Grubu: Konut
Peyzaj Mimarlığı: Thoren Ingals
Uygulama Projesi: Silvia Prada, Thoren Ingals
Statik Projesi: Ricardo Solano
Elektrik Projesi: ECG Ingenieros, Roberto Donadio
Fotoğraf: Fernando Alda
İnşaat Başlangıç Yılı: 2015
İnşaat Bitiş Yılı: 2016
İlgili Projeler