+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.
3. Ödül, Archathon Ulusal Öğrenci Tasarım Yarışması

3. Ödül, Archathon Ulusal Öğrenci Tasarım Yarışması

16 Mayıs 2019, 10:55
  defa okundu.

Arel Üniversitesi öğretim elemanlarının çalışma alanlarının bulunduğu mekânın yeni teknolojiler ve pratik mekân çözümleriyle geliştirilebilmesi hedefiyle, öğrencilerin mevcut sorunlara çözüm araması amaçlanmıştır.

PROJE RAPORU

T.C. Arel Üniversitesi öğretim elemanlarının çalışma alanlarının bulunduğu mekânı yeni teknolojiler ve parametrik çözümlemelerle geliştirmeye yönelik plan çalışması yapıldı. Mevcut kullanım problemlerinden biri olan aydınlatma ve havalandırma sorununu, çatı fanusu ile günışığı ve doğal hava sirkülasyonu sunan tüplü sistemler kullanarak çözümlemeye çalışıldı. Doğal kaynakların da bulunduğu bağlamsal veriler kullanılarak uzun vadeli çözümler üretilmesi hedeflendi.

Mekanlarda tasarım öğeleri olarak parametrik oturma ve bekleme elemanları tasarlandı, kot farkları kullanılarak ıslak hacimler ve sosyal alanlar oluşturuldu, birbiriyle ilişkili bölümler ve fakülteler belirlenerek bir araya toplandı ve her bir fakülte için bir renk belirlenip bu renklerle birlikte zeminde lineer bir görsel yönelim oluşturuldu.

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!


Henüz yorum yapılmamış!
Künye
İlgili Projeler