+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.
Nagus Evi

Nagus Evi

8 Nisan 2019, 16:27
  defa okundu.

Arjantin'de inşa edilen konut IASE Arquitectos tarafından tasarlandı.

En başından beri evin merkezinin ağaç olması gerektiğini hissettik. Ağaç gelenleri buyur eden ev sahibi olmalıydı; içeriden ve dışarıdan, göz alıcı karakterinin altını çizer şekilde çerçevelenmeliydi.

Genç bir çift olan işverenler özel ve sosyal hayatın, evin tek bir katında birleşmesini ve gündelik kullanım içinde ifade bulmasını talep ettiler. Aynı zamanda gündelik bazı işlerini yürütebilecekleri bir alanın da bu kurguya dahil olmasını ve farklı ihtiyaçlara göre dönüşebilir olmasını istediler. 1000 m2 olan arazide, bölgedeki düzenlemelere de uyarak yapının programını 3 seviyede geliştirdik.

Ara seviye, üstü kapalı park yeri için olan 3 araçlık bir alana ve bir giriş rampasına sahip. Ağaç buraya gölge sağlıyor ve ileride depo ve şarap mahzeni olacak bölümün üstünü örtüyor. Zemin kat, açık yeşil alana ve birinci kata entegre olmuş sosyal ve özel alanlara sahip. Burası, ofisin, oyun odasının ve çok amaçlı odanın evin sosyal alanına balkon yaptığı ve geniş bir pencere ve tavan penceresiyle dışarıya açıldığı bölüm.

Servis alanları dengeli ve çizgisel bir dolaşımı sağlayacak şekilde evin en az tercih edilen cephesine yerleştirildi. Gündelik kullanımda olan alan bir iç avluyla ilişkilendirildi. Bu avlu aynı zamanda yukarıda bahsi geçen ağazın olduğu mekan. Bu mekan kayan paneller yardımıyla evin sosyal bölümlerinden soyutlanabiliyor. Sosyal alan iki kat yüksekliğinde tutularak ve buna uygun boyutlandırılarak öne çıkarıldı.

Şekle dair araştırmalar basit formların artikülasyonu ile sonucu olarak ortaya çıktı ve tavandaki, ışığı ve havayı içeri alan açıklıklarla güçlendirildi.

Bu projede, sıcak ve sert, var olan bitki örtüsünü kullanan, ahşapla taş ve beton gibi malzemeleri beraber kullanan ve çelik ile bazı detaylara hafif ve sade bir dokunuş yapan bir stil tercih edildi.

Reklam

Etiketler


Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!


Henüz yorum yapılmamış!
Künye
Proje Yeri: Arjantin
Proje Ofisi: IASE ARQUITECTOS
Proje Tipi: Tek Ev / Villa
Proje Tipi Grubu: Konut
Statik Projesi: Mattiuz-Lozano
Fotoğraf: Gonzalo Viramonte
İlgili Projeler