+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.
Van Hoorebeke Karşılama ve Yönetim Binası

Van Hoorebeke Karşılama ve Yönetim Binası

5 Nisan 2019, 15:31
  defa okundu.

Belçikalı mimarlık ofisi TRANS'ın tasarladığı yapı, depolar ve diğer hizmet yapılarından oluşan büyük bir liman alanının içinde yer alıyor.

Ghent-Terneuzen Kanalı sayesinde okyanusa bağlanan rıhtımdaki arazi, ahşap üreten ülkeleri Kıta Avrupası’na bağlıyor. İşlenmemiş ahşap burada boşaltılıp, depolanıyor ve iç bölgelere nakledilmeden önce işleniyor.

Liman alanının ölçeği, okyanuş aşan devlerle dolu, rüzgar tribünleri ve fabrikalar arasında kalmış rıhtıma hakim durumda.

Merkezi idareyi barındıran resepsiyon binası, üretim alanını kapatıyor. Bitimsiz gözüken depoların ve planya tesisinin ortasında, ham veya işlenmiş odun almaya gelen kamyon şoförlerini ve sahayı ziyaret eden müşterileri ağırlıyor.

Burada kamyonlar, buldozerler ve arabalar geride bırakılıyor. Sürücüler yayn devam ediyor. Bu noktada insanlar devasa ölçekte yapılar arasında olduklarının ayırdına varıyor.

Üretim sahasını tamamlayan program etrafındaki kereste devlerine kıyasla çok küçük. Yine de insanların kendi alanlarında hissetmesi için gerekli. Yapı, büyük ölçekli tesislerden korunan güvenli bir alan sağlıyor. Arazinin global ölçekte bir bağlantı noktası olması gibi, bina da alandaki diğer programlar arasında bağlantı kuruyor.

Zemin kat planı, üretim alanındaki dairesel rotaların dayatmasıyla prizmatik bir şekle doğru evrilen basit bir dikdörtgenle başlıyor.

Çatının yumuşak eğiminin altındaki zemin kat, resepsiyonu, kafeteryayı ve farklı boyutlardaki toplantı odalarını barındırıyor.

Çatı, levhalar ve döşemeler çapraz lamine ahşaptan üretiliyor. Kullanılan malzeme, şirketin depoladığı malzeme ile aynı.

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!


Henüz yorum yapılmamış!
Künye
Proje Yeri: Belçika
Proje Ofisi: TRANS
Proje Tipi: Fabrika
Proje Tipi Grubu: Endüstriyel
İnşaat Bitiş Yılı: 2018
Toplam İnşaat Alanı: 800 m2
İlgili Projeler