+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.
Katılımcı, Kore Savaşı Anma Alanı ve Ziyaretçi Merkezi Mimari Proje Yarışması

Katılımcı, Kore Savaşı Anma Alanı ve Ziyaretçi Merkezi Mimari Proje Yarışması

8 Şubat 2019, 14:21
  defa okundu.

PROJE RAPORU

Proje alanı şehrin dışında Lüleburgaz Deresi'nin yanında yer almaktadır. Proje alanının çevresinde askeri bölgeler ve yollar yer almaktadır.

Yapının oturumu araziyi ikiye bölmektedir. Yapı, mevcuttaki ağaçlara göre yönlenmekte, plan düzlemindeki formu mevcut ağaçlardan referans alarak oluşmaktadır. Plan düzleminde oluşan kırıklar farklı fonksiyonlara göre farklı yüksekliklere ulaşarak yapının formu oluşmaktadır. Yapı kütlelerinden biri yerden yükselerek bölünmüş araziyi plan kotunda tekrardan birleştirmektedir.

Yapının giriş mekânı yarı açık bir mekândır bu mekânın bir yanında bulunan açılı duvarlar giriş mekânı ile otopark arasındaki görsel iletişimi kısıtlamakta ve insanları kolonata ve ardından da çay kahve salonunu ve tören alanına yönlendirmektedir.

Fuaye ve geçici sergi alanı bütünleşik düşünülmüştür. Bütünleşik fuaye alanı ve sergi alanı küratörlere serbest bir alan sunmaktadır. Bu mekânda bulunan ve üst kütlenin çizgilerinden referans alan anıtsal merdiven ziyaretçileri kalıcı sergi mekânına yönlendirmektedir.

Çay kahve salonu zemin katında yer almakta olup tören alanına doğrudan servis vermektedir. Bünyesinde yer alan ıslak hacimler kullanıcılarına kolaylık sağlamaktadır.

Bütünleşik fuaye ve geçici sergi alanından merdivenle ve asansörle ulaşılan kalıcı sergi alanı geniş bir mekan olup küratörlerin serbest bir sergi tasarlamalarına olanak vermektedir. Bünyesinde bulunan dinlenme alanı doğal ışık almaktadır ve ziyaret sırasında dinlenmek isteyen ziyaretçilere dinlenme olanağı sağlamaktadır. Katta bulunan Sinevizyon alanı Kore savaşıyla ilgili elektronik materyalin de sergilenmesini sağlamaktadır.

Bütünleşik fuaye ve geçici sergi alanından doğrudan asansörle kalıcı sergi alanından merdivenle ulaşılan en üst katta idari mekanlar şeref salonu ve ıslak hacimler yer almaktadır.

Asansörle ulaşılan bodrum katta depo mekanik oda ıslak hacimler ibadet mekanları ve bebek bakım odası bulunmaktadır.

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!


Henüz yorum yapılmamış!
Künye
İlgili Projeler