Melih Gökçek ArkiPARC’ın Açılışında Sözleriyle Damgasını Vurdu

ArkiPARC 2012'nin açılış konuşmacılarından biri Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'ti.

{video475 src=”http://player.vimeo.com/external/41071894.sd.mp4?s=07b9249a143ebdaab5135e510f79225d”}

Melih Gökçek konuşmasına Ankara’nın gelecek vizyonunu ve hedeflerini açıklayarak başladı. Ankara’nın İstanbul ile olan rekabetini ileriki günlerde düzenlenecek olan “Shopping Fest” ile ortaya koyacaklarını ve bu konuda fark yaratacaklarını söyledi.

Gökçek, kentin sanayi potansiyelinden ve şu an devam eden kentsel dönüşüm projelerinden bahsetti. Kentsel dönüşüm projelerinin Türkiye’nin istikbali olduğunu söyleyerek, Mimalar Odası, Şehir Plancıları Odası gibi STK’ların ideolojik yaklaşımları nedeni ile önlerinin engellendiğini belirtti. Dikmen Vadisi Kentsel Dönüşüm Projesi’nin son etap projelerini ODTÜ’de düzenlenen şehircilik kongresi kararlarından yararlanarak yaptıklarını ama bu seferde Mimarlar Odası’nın karşı çıktığını söyledi. Özellikle Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nin belediyenin bütün yaptığı projelere ve planlara itiraz ettiğini belirterek, “ODTÜ Mimarlık Fakültesi’ndeki bir mimara güvenmem ve onunla bir iş yapmam,” dedi.

Bunun üzerine izleyiciler arasında yer alan ODTÜ’lü mimarlardan tepki alan Gökçek’e ODTÜ Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Doç.Dr. Celal Abdi Güzer’den açıklama geldi. Güzer, Türkiye’nin bu kadar önemli bir üniversitesinin belediye başkanı ile diyaloğunun olamayışına çok üzüldüğünü, Şehircilik Kongresi’nde konuşulanların ODTÜ’yü temsil etmediğini ve konferanslarda her türlü fikrin konuşulduğunun altını çizdi. Ankara’nın gelişimi hakkında endişe duyduğunu söyleyen Güzer, Ankara’nın giderek kasabaya dönüştüğünü, merkezinin neresinin olduğunun belli olmadığını vurguladı.

İzleyecilerden “Projeleri neden yarışmalar ile elde etmiyorsunuz?” sorusuna ise, daha önce yarışma deneyimleri olduğunu fakat olumlu bir sonuç alamadıklarını, kendi güvendiği ve bildiği mimarlara yaptırmayı tercih ettiğini söyledi.

Melih Gökçek konuşmasını sonlandırırken, Fen İşleri Arazisi’ne bir proje yapmak istediklerini, tüm yatırımcılara açık davet göndererek, önerilerini beklediğini söyledi.

MİA İskitler Projesi’nin Detayları Konuşuldu
Melih Gökçek’in konuşmasının ardında Ankara’nın “Çağdaş Merkezi” olması amacıyla tasarlanan MİA İskitler Projesi, Celal Abdi Güzer’in moderatörlüğünü yaptığı panelde ele alındı.

Panelde Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkan Yardımcısı Ali Gökşin, Mesa Mesken Yönetim Kurulu Başkan Vekili Özhan Akçalı ve projenin tasarımını yapan A Tasarım Mimarlık’tan Ali Osman Öztürk yer aldı.

Celal Abdi Güzer, Ankara’nın merkezinin tanımlı olmadığını, AVM’lerin kentte çok fazla olduğunu ifade ederek MİA kavramından bahsetti. Ali Gökşin ise projenin bir örgütlenme sonucu ortaya çıktığının altını çizerek, projenin detaylarını anlatan bir sunum gerçekleştirdi.

Projenin mimarı Ali Osman Öztürk ise projeye yaklaşımlarını ve nası bir proje hayal ettiklerini açıkladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir