“Europe 40 Under 40” Listesinde Türkiye’den İki İsim

European Center tarafından Avrupa'daki 40 yaşın altındaki en başarılı 40 mimarın ve tasarımcının belirlendiği "Europe 40 under 40" ödülüne bu yıl Türkiye'den Melike Altınışık ve Ömer Selçuk Baz layık görüldü.

European Centre for Architecture Art Design and Urban Studies tarafından, tasarım ve mimarlık alanına yön vermesi öngörülen pratiklere sahip, 40 yaşın altındaki genç mimar ve tasarımcılara verilen “Europe 40 under 40” ödülünü kazananlar arasında, mesleki pratiklerini Türkiye’de sürdüren Melike Altınışık ve Ömer Selçuk Baz yer aldı.

Her iki senede bir, Avrupa’dan ve diğer davetli ülkelerden alınan başvuruları takiben, mimar, tasarımcı, akademisyen ve yayıncılardan oluşan bir jüri tarafından seçilen isimlerin pratiklerinin yenilikçi, yaratıcı ve gelecekte tasarımı yönlendirebilecek bir ruha sahip olması bekleniyor.

Melike Altınışık

Melike Altınışık Architects/ MAA’nın kurucusu ve yöneticisi olan Melike Altınışık; mimarlık, planlama ve tasarım alanlarına yenilikçi bir yaklaşım geliştirmeye odaklı, ödüllü bir mimar, tasarımcı ve eğitmendir.

Altınışık, lisans eğitimini İstanbul Teknik Üniversitesi’nde bölüm birincisi olarak tamamladı (2003) ve ardından AA Design Research Laboratory’den mimarlık ve planlama yüksek lisans derecesini aldı (2006). Altınışık’ın AADRL’deki master tezi, FEIDAD Design AWARD 07 ve Swiss Art Award dahil birçok ödül aldı.

2013 yılında kendi stüdyosunu kurmadan önce, 2012 yılına kadar Zaha Hadid Architects ile çalışan mimar, birçok ödüllü projenin tasarımında ekip başı olarak görev aldı. Pek çok ulusal ve uluslararası yarışma, sergi ve yayına dahil olan Altınışık’ın MAA bünyesinde yaptığı projeler arasında Çamlıca Televizyon ve Radyo Kulesi gibi ödüllü projeler yer almaktadır.

Ömer Selçuk Baz

Nurnberg, Almanya’da dünyaya gelen Ömer Selçuk Baz, ilk ve orta öğrenimini Antakya’da tamamladı. 2002 yılında Bursa Uludağ Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nden lisansını alan Baz, Viyana Teknik Üniversitesi’nde yüksek lisans programına başladı. Yüksek lisansı süresince pek çok ulusal ve uluslararası yarışmadan ödül kazanan Baz, Atelier Stelzhammer bünyesinde, konut ve alışveriş merkezi yoğunluklu mimari projelerde görev aldı. Türk Merkez Bankası’nın Bursa Şubesi için açılan yarışmada birincilik ödülünü kazanmasının ardından Türkiye’deki profesyonel mimarlık pratiğine başlayan Ömer Selçuk Baz, Bilgi Üniversitesi ve İstanbul Kültür Üniversitesi’nde lisansüstü seviyesindeki stüdyolarda yürütücü olarak görev aldı ve çeşitli ulusal ve uluslararası yarışmalarda jüri üyeliği yaptı.

Ömer Selçuk Baz, 2011 yılında Okan Bal ile beraber Yalın Mimarlık’ı kurdu. Merkez Bankası Bursa Şubesi, Troya Müzesi, Riyadh Camii, Kapadokya Müzesi ofisin projeleri arasında yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir