+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.
Yandex İstanbul trafiğinin stres haritasını çıkardı

Yandex İstanbul trafiğinin stres haritasını çıkardı

6 Ağustos 2012, 11:18
  defa okundu.

Yandex, İstanbul'un belirli noktalarından şehir merkezine ve şehir merkezinden sözkonusu noktalara arabayla ulaşmak için ortalama ne kadar zaman gerektiğini harita üzerinde göstermek amacıyla bir araştırma yaptı.

Araştırmada, biri İstanbul'daki herhangi bir yerde ve diğeri 1. Çevre Yolu'nun (O-1) içerisinde kalacak şekilde, şehirdeki rastgele iki noktayı bağlayan çeşitli rotalarda, 08:00 – 10:00 saatleri arasında şehir merkezine doğru ve 18:00 – 20:00 saatleri arasında şehir merkezinin dışına doğru yaşanan trafik yoğunluğu incelendi. Araştırılan her bir rota için, şehirdeki fiili trafik yoğunluğuna göre asgari yolculuk süreleri hesaplandı. Bir örnek olarak, yapılan hesaplamalara göre sabah saatlerinde İstanbul Atatürk Havalimanı'ndan Taksim Meydanı'na kadar yolculuk ortalama olarak 80 dakika, akşam saatlerinde Söğütlüçeşme, Kadıköy'den Maslak'a kadar yolculuk ise 55 dakika sürüyor.

Nisan 2012 verilerine göre hazırlanan bu araştırma çerçevesinde 10 milyondan fazla yolculuk incelenmiş olup alınan sonuçlar, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'ndeki yol çalışmalarından ve yaz ayları için tipik olan trafik yoğunluğu düşüşünden etkilenmemiştir.

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!
Talha Gencer / 6 Ağustos 2012, 15:52
Bu verilere göre yola çıkarsanız yandınız demektir. Ortalama değer olarak doğru; anlık değerler olarak hiç tutturamazsınız. +/- 20 dakika yanılma payı koymak uygun olur...
 
 
7 gün içinde en çok
Okunan Yorumlanan
İlgili Haberler