+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.

'Emek' için bir kez daha!

Kaynak: Radikal
15 Aralık 2011, 10:36
  defa okundu.

Emek Sineması için 24 Aralık'ta yeniden bir araya geliyoruz. Sadece yıkımı durdurmak için değil, Emek'in geleceğini de konuşmak için...

Emek Sineması'nın yıkılmasını öngören projeye karşı mahkemece alınan 'Yürütmeyi durdurma kararı'nın 9. İdare Mahkemesi tarafından iptal edilmesi gözleri bir kez daha bu önemli mekâna çevirdi.

Geçen yıl verilen yürütmeyi durdurma kararının ardından Emek Sineması'nın yıkımına karşı yürütülen mücadele de 'dinlenmeye' çekilmişti. Ama yeni karar üzerine bir kez daha sokaklara çıkıp Emek Sineması'na sahip çıkılacak. Sinemanın yıkım sürecinin başından itibaren aktif bir mücadele yürüten İstanbul Kültür Sanat Varyetesi, 24 Aralık Cumartesi günü saat 16.00'da herkesi Taksim Meydanı'nda buluşmaya çağırıyor. Emek'e sahip çıkanlar buradan sinemanın önüne kadar yürüyecek ve bir basın açıklaması gerçekleştirecek. Ardından da sinemanın önünde sabahlanacak. Çağrı şöyle sona eriyor: "Çadırınızı, uyku tulumunuzu, battaniyenizi, çayınızı, kahvenizi ve isyanınızı alın, gelin!"

Biz sustuk...
Son mahkeme kararının ardından Emek Sineması'nın yıkılmasına karşı herhangi bir 'hukuksal' engel kalmamış görünüyor. Ama Emek Sineması, İstanbul'u yeniden biçimlendiren kentsel dönüşüm projesine karşı önemli bir sembolik değer taşıyor. Şimdilik 'hukuksal' olmasa da sonuna kadar 'meşru' bu mücadelede elde edilecek kazanım kentsel dönüşümün gadrine uğrayan diğer alanlar için de moral kaynağı olacak. İvedilikle gerçekleştirilmesi gereken sokak eylemleri dışında Emek Sineması için daha kapsamlı ve uzun soluklu bir projenin de ayaklarının oluşturulması gündemde. Geçen günlerde gerçekleştirilen toplantıda da bunun acil bir ihtiyaç olduğu dile getirildi.

Biz konuştuk, mahkeme yürütmeyi durdurma kararı verdi. Biz sustuk, bu karar geri alındı. Şimdi bir kez daha konuşma zamanı. Daha güçlü bir sesle üstelik. Çünkü İstanbul'u savunmak, Emek'ten başlıyor!

Reklam

Etiketler


Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!


Henüz yorum yapılmamış!
7 gün içinde en çok
Okunan Yorumlanan
İlgili Haberler