+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.

Hayat Kırkında Başlar

Yazar: John McRae
Kaynak: Building Design
14 Aralık 2011, 15:33
  defa okundu.

"Hayat kırkında başlar" kavramı 20. yüzyılın bir tespiti. Önceleri çoğu insan bu yaştan fazla yaşamadığı için "Ölüm kırkında başlar" demek daha doğru olabiliyordu.

Hayat Kırkında Başlar

Bu hafta 40 yaşın korkunç ağırlığına erişmek ve bir mimar olarak kariyerin gerçekten başladığı yaşı, kırk yaş olarak kabul etmek beni korkutuyor.


Willis Faber and Dumas

Birçok ünlü mimar 40 yaşındayken müthiş işler başarmış. Palace of Westminster'ı yeniden tasarlamayı başaran Charles Barry, The Pompidou Centre projesinde Renzo Piano ile çalışan Richard Rogers ve Willis Faber and Dumas binasını henüz tamamlayan Norman Foster bu mimarlara örnek olarak verilebilir.

Garip olan Charles Barry, 70'lerine kadar çalışmayı devam ettiren Rogers ve Foster ile karşılaştırıldığında, ağır iş temposundan ve Palace of Westminster'ın detaylarının saplantı haline gelmesinden ötürü 55 yaşına kadar çalıştı.

18. yüzyılın Alman filozofu Arthur Schopenhauer, "Hayatın ilk kırk yılı bize bir fikir verir: Gelecek 30 yıl ise yorum sağlar," diyor. Şimdi ben ilk çıraklık dönemimi – 13 yıl kalifiye mimar olarak – tamamladım. İlk yıllarımda ve 50-60 yaşlarımda bir mimar olarak karşılaşacağım sorunlar ve avantajlar ne olacak merak ediyorum.

Young Architect of the Year, "40 under 40" ya da genç "kendini beğenmiş" mimar olarak dikkate alınmama rağmen, ben şu an tam teşekküllü bir Mimar'ım. 50'li yaşlarımda size bir ilerleme raporu vereceğim.

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!
Yelta Köm / 14 Aralık 2011, 16:49
tek bir link vermek istedim :)

http://rktr.co/vDbK0f
 
 
7 gün içinde en çok
Okunan Yorumlanan
İlgili Haberler