+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.

Akçansa, Avrupa'nın en büyük Atık Isı Geri Kazanım Tesisi'ni kurdu

Kaynak: Dünya
30 Eylül 2011, 09:42
  defa okundu.

Çanakkale Fabrikası Atık Isı Geri Kazanım Tesisi, klinker üretim sürecinde proses fazlası olarak açığa çıkan ısıdan yıllık 105 milyon kWh enerji üretecek.

Akçansa'nın, sürdürülebilir büyüme odaklı yatırım zincirinin en önemli halkalarından biri olan Çanakkale Fabrikası Atık Isı Geri Kazanım Tesisi düzenlenen bir törenle devreye girdi.

Türkiye'nin ve yakın coğrafyanın ilk, Avrupa'nın en büyük kapasiteli tesisi olan Akçansa Atık Isı Geri Kazanım Tesisi, klinker üretim sürecinde proses fazlası olarak açığa çıkan ısıdan yıllık 105 milyon kWh enerji üretecek.

Akçansa'nın doğal kaynakları optimum kullanarak, gelecek nesillerin ihtiyaçlarının karşılanmasına ve kalkınmasına imkan verecek şekilde sürdürülebilir başarı hedeflediğini belirten Akçansa Genel Müdürü Hakan Gürdal, "24 milyon dolarlık yatırımla hayata geçen bu tesis, 2008 yılında yine Çanakkale'de hayata geçirdiğimiz 2. üretim hattımızdan sonraki en büyük projemizdir. 15,2 MW kapasiteli olan tesiste yıllık 105 milyon kWh elektrik enerjisi üretecek ve böylelikle Çanakkale Fabrikamızın elektrik tüketiminin yaklaşık %30'unu karşılayacağız.

Akçansa olarak atık ısıdan elektrik enerjisi üreten ilk tesisi, Türkiye Çimento Sanayi'ne kazandırmış olmanın gururunu yaşıyoruz. Bu tesis, aynı zamanda yakın coğrafyamızdaki ilk, Avrupa'daki en büyük kapasiteli tesis olma özelliğini de taşıyor" şeklinde konuştu.

Sabancı Holding Çimento Grubu Başkanı Mehmet Göçmen de "Türkiye gibi büyüyen bir ekonomide, çimento sektörünün rekabetçi yapısını koruyabilmesi için bu tarz yatırımların hayata geçirilmesi büyük önem taşıyor" dedi.

Sabancı Holding CEO'su Zafer Kurtul, yakın coğrafyamızın çimento sektöründe cazip yatırım fırsatları sunduğunu belirterek, "Ortağımızla birlikte, bu fırsatları titizlikle değerlendiriyoruz" dedi.

HeidelbergCement Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Bernd Scheifele de Sabancı Grubu ile 15 yıldır devam eden işbirliklerini geliştirmek niyetinde olduklarını söyledi.

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!


Henüz yorum yapılmamış!
7 gün içinde en çok
Okunan Yorumlanan
İlgili Haberler