+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.

Yabancılara konut satışı kolaylaştı

Kaynak: Haber Türk
19 Eylül 2011, 09:25
  defa okundu.

Onlar konut alırken karşılık aranmayacak...

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, gayrimenkul sektörünün son günlerde sıkça dile getirdiği yabancılaramülk satışında engel olduğu ileri sürülen mütekabiliyet (karşılıklılık) koşulu aranmadan gayrimenkul satışının önünü açacaklarını açıkladı. Bayraktar, "Mütekabiliyeti kaldırıyoruz, yabancılar kolaylıkla mülk alabilecekler" dedi.

GEREKLİ TEDBİRLER KONULACAK
Bayraktar, "Kahramanmaraş'ı Yeniden Hayal Etmek" konulu ortak akıl toplantısına girişte sorular üzerine yabancılara mülk satışının önündeki engelleri kaldırmak amacıyla hazırladıkları kanun tasarısını önümüzdeki günlerde Meclis'e sunacaklarını belirtti.

Gelişmiş ülkelerde Türkiye'deki gibi bir uygulama olmadığını kaydeden Bayraktar, sözlerini şöyle sürdürdü: "Eğer yabancı bir kuruluş çok büyük bir arsa almak isterse bunu için yasaya gerekli tedbirleri koyacağız. Yani güvenlik, milli strateji bakımından satmamamız gereken arsaları satmayacağız. Onların burada ikamet etmelerini sağlayacak yazlık, daire alacaklar. Çanakkale'den İskenderun Körfezi'ne kadar buralardamülk almak, daire almak isteyenlerin engellerini kaldıracağız. Ortadoğu ülkelerinden de talep arttı. Türkiye ciddi şekilde büyüyor. Dışarıdan bakan da bu gelişimi görüyor. Önce kendi insanımıza sonra komşularımıza fayda sağlamalıyız." Mütekabiliyetin esas ana ekseninin vatanınmenfaati olduğunu belirten Bayraktar, "Vatan eksenli, üretim eksenli, ekonomik bir bakışla kanunu yapıyoruz. Millimenfaatlerimizi düşünmek suretiyle böyle bir yasal düzenleme yaptık. Daha önceden de yapılmıştı ancak düzenlemeler istendi, onları dikkate aldık" dedi.

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!


Henüz yorum yapılmamış!
7 gün içinde en çok
Okunan Yorumlanan
İlgili Haberler