+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.
Proje Müellifi Vedat Tokyay'dan Kubilay Kültür Merkezi Yarışması ile İlgili Açıklama

Proje Müellifi Vedat Tokyay'dan Kubilay Kültür Merkezi Yarışması ile İlgili Açıklama

16 Mayıs 2019, 10:00
  defa okundu.

Menemen Kubilay Gençlik Merkezi'nin proje müellifi Vedat Tokyay, "Kubilay Kültür Merkezi İlave Kafeterya Tasarımı ve Çevre Düzenlemesi Mimari Proje Yarışması" ile ilgili düşüncelerini şu sözler ile aktardı.

Arkitera sayfasında görülen Menemen Kubilay Gençlik Merkezi İlave Kafeterya ve Çevre düzenleme Mimari Proje Yarışması ilanı, Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na ve mimari etik kurallara aykırıdır.

Söz konusu mimari eserin Mimari Proje Müellifliği tarafıma aittir. 2017 yılında Belediye eski Başkanı ve İBB Başkanı Aziz Kocaoğlu tarafından açılmıştır. Yarışmada ismi geçen Belediye, benimle istek duydukları konuların hiçbirini görüşmemiş, benim eserimi benim iznimi almadan değiştirme iradesiyle yarışmaya çıkmıştır.

Amaçları, benim oluşturduğum iç mekanları bozmak, dış mekanda ise - zemin katta büyükçe bir kafeterya mekanı olmasına rağmen- cam cama sistemlerle ilave bir kapalı kafeterya mekanı yaratmaktır. Mimari eser bir bütündür. Müellifin izni olmadan parçalanamaz veya değiştirilemez.

Yaratmış olduğum mimari kitle ve çevre düzenlemesinin değişmesini istemiyorum; bu yüzden hiçbir mimarın yarışmaya katılmamasını ve böylesi etik dışı bir uygulamanın parçası olmamasını rica ediyorum.

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!
Orhan KELEŞ / 16 Mayıs 2019, 14:52
Bence ne olursa olsun veya hangi olay olursa olsun tasarlanmış,çizimi yapılmış,onaylanmış ve daha sonrada uygulanmış olan bu projede Sanatçısına yani tasarımcısına saygı gösterilmelidir.Revize olacak , yeniden işlevlendirilecek veya yeni bir işlev eklenecek bölümler önce Proje müellifi ile istişare edilip,Mimar müellifin gerekli gördügü yerde danışmanlık veya yardım alınabilirdi.Sonuçta her eserin bir dili,kimligi vardır ve bu kimligi,dili ortaya çıkaran ise MİMARIDIR.
 
mimar bey diyeceksiniz / 16 Mayıs 2019, 14:35
Keşke etik kaygısı kadar estetik kaygısı da olsa.
 
Tugba Okcuoglu / 16 Mayıs 2019, 14:30
Gercekten etik ve akil disi. Bu yarisma iptal edilmeli , hangi yönetmelige nasil uyuyor? Tam olarak yasadisi bir durum. Uzuldum böyle bir olaya maruz kaldiginiza...
 
Muhammed Akgüler / 16 Mayıs 2019, 13:33
Zaten bir şey olmasa da bu işte bir iş olduğu belliydi. İyi ki müdahale ettiniz.
 
eflatun yakubev / 16 Mayıs 2019, 13:13
Cesaretiniz için tebrik ediyorum öncelikle. Yarışmaya elbetteki katılmayacağım!
 
 
7 gün içinde en çok
Okunan Yorumlanan
İlgili Haberler