+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.

Mimari ve Tasarımda “Gelecek” Nasıl Olacak?

22 Nisan 2019, 13:00
  defa okundu.

"Mimari ve Tasarımda Gelecek" başlığı altında yayınlanacak yazı serisine kısa bir giriş.

Mimari ve Tasarımda “Gelecek” Nasıl Olacak?

Sonsuz olasılıklarla dolu evren, geleceği şekillendirecek yeni ihtimaller yaratmaya devam ediyor ve insan zekası, sınır tanımadan her adımını bir öncekinden daha cesur attıkça teknoloji de aynı cesaretle dönüşüp cevap veriyor. Elbette ki; yineleme, insanın doğasında var. Tasarım ve mimarlık bu yönüyle iteratiftir diyebiliriz. Ancak; Yenilik ve gelişim de teknolojinin doğasında var. Böylece teknolojinin, hız kesmeyen, baş döndürücü gelişimi insanın bakış açısını da değiştirebiliyor. Dolayısıyla tasarımın da teknolojinin sunduğu araçları kullanarak bizi, karmaşanın düzene, korkunun cesarete, teorinin pratiğe, bilginin güce ve dolayısıyla insanın teknolojiye dönüştüğü bir geleceğe götürdüğünü söyleyebilir miyiz? Bu noktada üç boyutlu yazıcıların maharetleri örnek olarak sayılabilir mi? Ya da tam tersi gelecek geçmişin izlerini mi sürüyor? Bu sorular sürerken; geçtiğimiz günlerde Özyeğin Üniversitesi ev sahipliğinde Mimari ve Tasarım Zirvesi organizasyonu ile Mimari ve Tasarımda Gelecek konulu bir panel düzenlendi. Konudan anlaşılacağı üzere epeyce geniş bir yelpazeden bakılabilecek bir başlık. Başlığın iddiası bende bazı çekincelere sebep oldu. Çünkü bu kadar büyük bir konunun kısa bir zaman aralığında tartışılabilmesi imkansız geliyordu.  Ancak ilginç bir şekilde panelistler farklı açılardan konuya yaklaştılar. Mimarlık ve tasarımın geleceğine dair bir manifesto yaratmaktan çok; benzer oturumlarda biriktirilenler ve panelistlerin dijital tasarım tecrübelerinden faydalanıldı. Bu açılan dosya konusu uzayıp gidecek gibi görünüyor. Ben de bu önemli konuda bugün bir kapı aralayarak “Mimari ve Tasarımda Gelecek” konusunda Nilüfer Kozikoğlu, Melike Altınışık, Eren Çıracı, Yunus Emre Kara, Hakan Tüzün Şengün ve Ahmet Turan Köksal’dan görüş rica ettim.

Bir hafta boyunca perderpey yayınlanacak görüş yazılarını Mimari ve Tasarımda Gelecek etiketinin altından takip edebilirsiniz.

Not: Dosya ilk olarak İstanbul Art News'te yayına alınmıştır.

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!
Hasan Balcı / 26 Nisan 2019, 20:12
@TDK
Yazar, 'kendini' değil 'kendisini' tanımlar.
 
Burcu Bilgiç / 26 Nisan 2019, 18:26

Evet koymak istediğiniz katkının içeriği isminizden anlaşılıyor. Bu nedenle mail atmanızı önermiştim, fakat site takipçilerinin çeşitli memnuniyetsizliklerini yorumlar kısmına cengaverce yazmaları da alışık olduğumuz bir tutum, sizi anlıyoruz. Şaşkınlığınıza katılmamakla beraber katkınız için teşekkür ederiz, yazıyla ilgili notlarınızı dikkate alacağız.

 
TDK / 26 Nisan 2019, 02:55
Aslında katkımın/yorumumun hangi minvalde olduğunun mahlasımdan anlaşılacağını düşünmüştüm.
Yazar, kendini "Mimar, Editör, Öğretim Görevlisi" olarak tanımladığı için şaşırdım açıkçası.
Artık kimler eğitime katkı veriyor, editör oluyor diye.

- "Mimari ve Tasarımda Gelecek" başlığı altında yayınlanacak, bir hafta devam edecek yazı serisine kısa bir giriş (virgül olmamış)
- yayınlanacak (yayımlanacak)
- Dolayısıyla tasarımın da teknolojinin sunduğu araçları kullanmasıyla; karmaşanın düzene, korkunun cesarete, teorinin pratiğe, bilginin güce ve dolayısıyla insanın, aslında teknolojiye dönüştüğü bir geleceğe bizi götürüyor diyebilir miyiz? (kim götürüyor, özne-yüklem ilişkisi allahlık olmuş)
- perderpey (peyderpey, çok sık yapılan bir hata, hadi neyse)
- Ben de bu önemli konuda bugün bir kapı aralayarak “Mimari ve Tasarımda Gelecek” konusunda Nilüfer Kozikoğlu, Melike Altınışık, Eren Çıracı, Yunus Emre Kara, Hakan Tüzün Şengün ve Ahmet Turan Köksal’dan görüş rica ettim. (cümle içinde iteratif sözcükten kaçınılır.)
- Ancak; Yenilik ve gelişim de teknolojinin doğasında var. (de gerçekten gereksiz)
- iteratif (metnin türkçesi bile bu kadar sorunluyken başka dillere atlamayalım lütfen:)

Bu metin google translate terk mi?
 
Burcu Bilgiç / 25 Nisan 2019, 09:52
Bir katkınız/yorumunuz mu olacaktı TDK? Editörlere mail yoluyla ulaşabilirsiniz.
 
TDK / 24 Nisan 2019, 21:29
Umarım "EDİTÖR" İstanbul Art News'da da aynı şekilde yayımlamamıştır:)
 
 
7 gün içinde en çok
Okunan Yorumlanan
İlgili Haberler