+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.

Komşuluk Değerlerini Yaşatan Avlu

Kaynak: Metalocus
22 Mart 2019, 15:30
  defa okundu.

ADHOC Architects ve Knightsbridge iş birliği ile Montreal'de hayata geçirilen Le Jardinier, çeşitli müşteri profillerine hitap eden on altı ayrı birimden oluşan bir konut projesi.

Komşuluk Değerlerini Yaşatan Avlu

Fotoğraflar: Maxime Brouillet

Çocuklu ailelerden çalışan bekarlara kadar çeşitli kullanıcı profillerine hitap eden on altı ayrı birim, komşuluk ve mahalle kavramlarını odağında tutan bütüncül bir kurgu ile bir araya getirildi. Kent sakinlerinin ihtiyaçlarına cevap verebilen, karşılanabilir konutlar sunmak hedefi ile yola çıkılan projede ortak yeşil alanlar, vurgulanan temel değerlerden biri oldu. Quebec halkı arasında yaygın bir hobi olan bahçecilik faaliyetlerine ortam sunan bir avlunun yanı sıra, üst kattaki teraslarda kullanılan "kutu bahçeler" ile apartmanda ikamet eden bütün bireylerin aktif olarak bahçecilikle ilgilenebilmesi sağlandı.

Konutların her birinin iç avluya ve sokağa bakıyor oluşu ile hem gün boyunca iç mekanda güneş ışığından maksimum oranda faydalanılabiliyor, hem de hava sirkülasyonu doğal yöntemler ile sağlanabiliyor. Ayrıca birimlerin iki cepheye birden hakim olması ile bireyler, yapı içerisinde de kent yaşamının farklı dinamiklerini bir arada deneyimleyebiliyor.

Bloğun Rouville Street'e bakan cephesinde tercih edilen tuğla dokusu ile yapı, sokağın kimliği ve tarihi bağlamı ile bütünleştirildi. Mahallede bulunan tarihi yapılarda örnekleri görülen damalı doku ise, avluya bakan cephelerde uygulandı.

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!


Henüz yorum yapılmamış!
7 gün içinde en çok
Okunan Yorumlanan
İlgili Haberler