+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.

SALT Araştırma Fonları 2019 Başvuruları Başladı

4 Ocak 2019, 15:15
  defa okundu.

2013'ten bu yana toplam 42 projeye destek sağlayan SALT Araştırma Fonları'na ön başvuru için son tarih 11 Şubat 2019.

SALT Araştırma Fonları 2019 Başvuruları Başladı

Fotoğraf: Mustafa Hazneci

İmparatorluktan Cumhuriyet Dönemi'ne Türkiye'nin iki yüzyıllık sosyal-ekonomik tarihi ve 1950'ler sonrası mimarlık, tasarım ve sanat üretimleri hakkında özgün belge edinimi ve araştırmayı teşvik eden SALT Araştırma Fonları'nın 2019 başvuruları başladı. 2019'da altı araştırma projesi 15.000 TL değerinde, toplam 90.000 TL'lik fonla desteklenecek.

Katılım

Fon başvuruları iki aşamalıdır ve SALT Araştırma'nın odaklandığı alanlar temel alarak hazırlanmalıdır. 11 Şubat Pazartesi saat 18.00'e kadar süren ön başvurular, konu ve dönem bakımından içeriğin uygunluğunu değerlendirmeye yöneliktir. Bu aşamayı geçen aday projeler için son başvuru tarihi 18 Mart Pazartesi; sonuçların duyuru tarihi ise 19 Nisan Cuma'dır. Seçilen projelerin çıktıları, Aralık ayında yapılacak bir sunum programında kamunun yorum ve katkılarına açılacaktır.

Sosyal ve ekonomik tarih araştırmaları Osmanlı İmparatorluğu’nun 19. yüzyılı ve/veya 20. yüzyıl Türkiye’sinin sosyal ve ekonomik tarihine ilişkin içerikler ile SALT Araştırma bünyesindeki belgelerin kullanımıyla hazırlanan projeleri kapsamaktadır. Mimarlık ve tasarım araştırmaları Türkiye’de 1950’ler sonrasında basılı kaynakların dışında kalan ya da mevcut kaynaklara özgün yaklaşımlar getiren çalışmalarla ilgilidir; tasarım nesnelerinden yapılı çevreye her türlü ölçek konu olarak seçilebilir. Sanat araştırmaları 1950’lerden itibaren bölgesel ve enternasyonal çerçeve ve ilişkiler içerisinde yerel sanat tarihi yazımlarına, basılı veya bilinir kaynakların ötesinde materyal incelemelerine açıktır.

Seçici Kurul

  • Farah Aksoy (SALT)
  • Doç. Dr. Alev Erkmen (Yıldız Teknik Üniversitesi)
  • Dr. Bora Gürdaş (Hacettepe Üniversitesi)
  • Prof. Dr. Alp Yücel Kaya (Ege Üniversitesi)
  • Lorans Tanatar Baruh (SALT)

 

Ön başvuru formu için tıklayın.

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!


Henüz yorum yapılmamış!
7 gün içinde en çok
Okunan Yorumlanan
İlgili Haberler