+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.

"Living Architecture"a En Son Eklenen Konut Peter Zumthor'un Elinden Çıktı

1 Kasım 2018, 10:47
  defa okundu.

2006'da Alain de Botton tarafından kurulan "Living Architecture" konut serisine son olarak Peter Zumthor'un "Secular Retreat" isimli yapısı eklendi.

"Living Architecture"a En Son Eklenen Konut Peter Zumthor'un Elinden Çıktı

Güney Devon'da Salcombe ve Hallsands arasındaki, tepeler, ormanlık nehir vadileri ile kaplı bölgede eski taş evli küçük köyler bulunuyor. Tam da burada Peter Zumthor, "Living Architecture"ın 7. konutunu tasarladı. İlk olarak planlanmasına rağmen yapımı 10 yıl süren "Secular Retreat" aynı zamanda Zumthor'un Birleşik Krallık'taki ilk kalıcı yapısı.

Konutun inşaatında malzeme olarak elle şekil verilen sıkıştırılmış beton tercih edilmiş. Gün gün aşama kaydedilen bu teknikten dolayı binanın yapımı yıllar almış. Yine bu teknikten dolayı binanın iç ve dış cephesinde bu aşamaların izini belli eden çizgili bir görünüm oluşuyor. 

Aynı zamanda malzemenin kalınlığı, büyük pencere açıklığı yapılmasına imkan veriyor. Bu da manzaradan tam anlamıyla yararlanmak için önemli bir fırsat sunuyor.

Arsanın en düşük kotuna yerleştirilen konut, etrafındaki doğal sınırlar tarafından tamamen gizleniyor. Konut ancak yaya olarak yaklaşıldığı zaman fark ediliyor. Konuklar binaya, konsol olarak çıkan beyaz betondan bir çatının altından giriyor.

Binaya girdikten sonra konukları açık planlı bir yaşam alanı karşılıyor. Yaşam alanının içerisinde açık bir mutfak ve yemek alanı bulunuyor. Tek katta basit bir planla çözülen konutta yatak odaları yaşam alanından ayrılan 2 kanat üzerinde bulunuyor.

"Secular Retreat"te Mart 2019'dan itibaren yer ayırtmak mümkün. Detaylı bilgi https://www.living-architecture.co.uk/the-houses/a-secular-retreat/overview/ adresinden alınabilir. 

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!


Henüz yorum yapılmamış!
7 gün içinde en çok
Okunan Yorumlanan
İlgili Haberler