+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.

Endüstri Mirası ile Yeniden Yerleşim: Villa Industria

23 Temmuz 2018, 14:55
  defa okundu.

Karakteristik endüstriyel binalara ve özgün bir kimliğe sahip olan Hilversum, Mecanoo'nun tasarladığı yerleşim ile yeni bir soluk kazanıyor.

Endüstri Mirası ile Yeniden Yerleşim: Villa Industria

Mecanoo tarafından hazırlanan masterplan, bölgeyi yeniden geliştirmek, şehir dışına taşınan gaz tesisi sahasını hayatın içine almak amacıyla, 357 adet konut ve 400 m2 küçük ölçekli işletme ile 4.000 m2 spor tesisi içeriyor. Sanayi mirasından büyük ölçüde etkilenen alan, yayalar ve bisikletlilere öncelik veren bilindik bir Hollanda kenti olarak tasarlanmış. 

Üç silindirik konut binasından oluşan site, önceleri, sahada bulunan eski gazometrelere işaret etmekte. Yapıdaki yüzme havuzu, tuğla, cam ve çelik ile kaplanarak yeni binanın estetiğine ayak uyduruyor. Çelik kolonlar, yüzme havuzunun üst kısmına inşa edilerek yeni bir spor salonu ve fitness merkezine de destek olmaktadır.

Villa Industria ile aynı yükseklikte olan yarı dairesel çatılı modern evler, yine benzer bir şekle sahip eski bir depoda yer alıyor. Samimi bir karaktere sahip özel bahçeleri ile, etkileşimin yüksek olduğu alanlar sağlıyor.

Çelik ve cam gibi soğuk materyaller ile tuğla gibi sıcak malzemelerin uyumunun sağlandığı, yüksek, endüstriyel detayların nitelikli olan proje, tutarlık ve çeşitliliği bir arada sunuyor. Aynı tuğlaların, farklı boyut ve tekniklerde kullanarak gazhane sahasının tarihi ayrıntılarını önemseyen ve yeni mahallenin endüstriyel karakterine katkıda bulunan bir tasarım sunuyor.

74.000 m2 alana sahip proje 2004-2015 yılları arasında tasarlandı ve 2007-2018 yılları arasında aşamalı olarak inşa edildi. 

Görseller: www.mecanoo.nl/

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!


Henüz yorum yapılmamış!
7 gün içinde en çok
Okunan Yorumlanan
İlgili Haberler