+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.

Atatürk Havalimanı Yerine Yapılacak "Millet Bahçesi"nin İlk Görüntüleri Yayınlandı

Yazar: Yavuz Barlas
Kaynak: Habertürk
4 Haziran 2018, 10:11
  defa okundu.

Atatürk Havalimanı yerine yapılması planlanan "Millet Bahçesi"nin tasarımına dair ilk görseller yayınlandı.

Atatürk Havalimanı Yerine Yapılacak "Millet Bahçesi"nin İlk Görüntüleri Yayınlandı

Habertürk'ten Yavuz Barlas'ın haberine göre; İstanbul Atatürk Havalimanı arazisine yapılacak 'Millet Bahçesi'nin kalbinde çevresi ağaçlandırılmış olan büyük bir gölet olacak. Pistler yürüyüş yolu olarak korunurken temalı parklar, oyun ve aktivite alanları yer alacak.

Barlas'ın haberine göre; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın taşınacak İstanbul Atatürk Havalimanı’nın yerine ‘Millet Bahçesi’ yapılacağını açıklamasının ardından, başta İstanbul Büyükşehir Belediyesi olmak üzere Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Orman Bakanlığı’nın ilgili birimleri de önerilerini proje haline getirmeye koyuldu.


Projenin ilk çizimine göre dikkat çeken havaalanı pistlerinin yürüyüş parkurları olarak düzenlenmiş olmasıydı. Kimi binalarının kongre alanı, müze, sergi salonları için korunduğu gözlenirken parkın tam ortasında büyük bir gölet planladığı da ortaya çıktı. Ağaçlandırılacak olan bölgenin içinde botanik parklar, çocuk oyun alanları, organik tarım bahçeleri gibi farklı aktivitelerin yapılacağı bölümler olması da dikkat çekti. Yakın çevresinde 5 milyon insanın yaşadığı ‘Millet Bahçesi’ için çizilen ilk projede metro ve otoparkların da parka entegre edildiği görüldü.

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!


Henüz yorum yapılmamış!
7 gün içinde en çok
Okunan Yorumlanan
İlgili Haberler