+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.

Eski Yunan Tapınağının Kavramsal İnşası Üzerine Arkitektonik Bir Deneme

5 Nisan 2018, 09:35
  defa okundu.

R. Eser Kortanoğlu'nun "Varlık ve Tapınak : Eski Yunan Tapınağının Kavramsal İnşası Üzerine Arkitektonik Bir Deneme" isimli kitabı Bilgin Kültür Sanat tarafından yayınlandı.

Eski Yunan Tapınağının Kavramsal İnşası Üzerine Arkitektonik Bir Deneme

Kitabın tanıtım metninden:

Arkeoloji araştırmalarım esnasında, inanılırlığı sorgulanmayan, evrensel seviyede "bilimsel" gözüken birçok "keskin ifadenin" aslında oldukça sezgisel, romantik ve keyfi kanılara dayandığını gözlemledim. Batı'nın kültür tarihi ve arkeoloji disiplininde, özellikle 19. yüzyıl ve 20. yüzyılın ilk yarısında, sanki bir "yapının" öyle olmasını istediği için, belirgin anlatım şemalarının hakikat kabul edildiğini, bu epistemenin de terminolojisi modernize edilerek günümüze değin döngüsel bir şekilde tekrar edildiğini "hissettim".

Hissettim dememin nedeni bu kadar uzun zamandır tekrar edilen kavramların artık akıldan ziyade bilinçdışında aldıkları konumlardır. Ben bu tür sezgisel-keyfi anlatılara (ki alt katmanlarında kosmos adı verilmiş düzenle ilgili sürekli söylem üretiyor veya sorun çözüyorlar) "Klasik Paradigma" diyorum. Klasik Paradigma, özellikle MÖ sekizinci yüzyıldan itibaren görünürlük kazanmış ve devamlı olarak geliştirilmiş bir sosyo-kültürel forma dayanıyor. Bu çalışmada temelde klasik paradigma dediğim "şey"in varoluş düzlemine, söylemlerine ve izlerine "Eski Yunan Dinsel Mimarisi" üzerinden dokunmak istedim.

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!


Henüz yorum yapılmamış!
7 gün içinde en çok
Okunan Yorumlanan
İlgili Haberler