+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.

İstanbul’a 0-3 Yaş Çocuk Gözüyle Bakmak

9 Şubat 2018, 14:55
  defa okundu.

Dünyada sosyal ve ekonomik olarak dezavantajlı, 0-3 yaş arası çocukların gelişimi konusunda yürüttüğü toplumsal çalışmalarla tanınan Bernard van Leer Vakfı, İstanbul95 programını kamuoyuna tanıttı.

İstanbul’a 0-3 Yaş Çocuk Gözüyle Bakmak

İstanbul95 programı, 0-3 yaş arası çocuk gelişiminin önemine ve İstanbul'a 3 yaşında sağlıklı bir çocuğun boyu olan 95 cm'den bakıldığında oluşacak toplumsal faydaya pilot uygulamalar aracılığıyla dikkat çekmeyi hedefliyor. İçeriği Boğaziçi Üniversitesi, Kadir Has Üniversitesi, TESEV ve Columbia Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Kent Laboratuvarı Studio-X Istanbul tarafından oluşturulan program Beyoğlu, Maltepe, Sarıyer ve Sultanbeyli Belediyeleri tarafından yürütülecek.

Pilot olarak uygulanacak ve iki yıl sürecek olan İstanbul95 programı kapsamında, dört belediyede toplam 480 dezavantajlı aileye hamilelikten başlamak üzere, doğum sonrası depresyon, beslenme, 0-3 yaş arasında beyin gelişimi, aile-çocuk ilişkisinin önemi gibi pek çok konuda rehberlik hizmeti verilecek. Program süresince ayrıca İstanbul'a 3 yaşında sağlıklı bir çocuğun boyundan, 95 cm'den bakabilmenin sağlayacağı faydalar ve bunu yapmanın yöntemleri tartışılacak. Bu amaçla, 0-3 yaş arası çocuklar ve ailelerine yönelik park ve yeşil alanlar tasarlanırken, gerçekleşecek seminer, konferans ve atölye çalışmaları ile kamuoyunda erken çocukluğun önemine dikkat çekilecek. İstanbul95 programı aynı zamanda belediyelerin yürütmekte oldukları çocuk ve aileleri destekleyici program ve projelerle ilgili mevcut kapasitelerini de güçlendirmeyi hedefliyor.

Çocuğa Uyumlu Kent Tasarımı İçin Yüksek Lisans Dersi

Program kapsamında ayrıca Kadir Has Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi'nde yüksek lisans öğrencileri için disiplinler arası bir stüdyo dersi açılacak. 2018 bahar yarıyılında başlayacak olan bu ders ile genç mimarların, kent tasarımcılarının ve şehir plancılarının 0-3 yaş arası çocukların ve ailelerinin kamusal alanlardaki ihtiyaçları konusunda farkındalıklarını artırmak, onları tasarım aşamasında işin içine çekilmesi amaçlanıyor. 

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!


Henüz yorum yapılmamış!
7 gün içinde en çok
Okunan Yorumlanan
İlgili Haberler