+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.

"Özel Sektöre Kazı İzni Verilebilir"

Kaynak: Diken
15 Ocak 2018, 11:00
  defa okundu.

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, özel sektöre arkeolojik kazı izni verilecek bir model üzerinde çalıştıklarını söyledi.

"Özel Sektöre Kazı İzni Verilebilir"

Milliyet'ten Serpil Çevikcan'a konuşan Kurtulmuş kültürel milli bağımsızlık hedeflediklerini belirterek bu anlayışı şöyle tarif etti: "Dünyadan kopuk, içerisine kapanmış bir kültür anlayışı değil. Troya'dan Osmanlı'ya 24 büyük medeniyet Anadolu topraklarından geçmiş. Milli derken bu topraklarda üretilen değerlerin tamamına sahip olmayı kastediyoruz."

Bakan, en ufak bir eser kaçakçılığına göz yumulmayacak bir arkeolojik kazı modeli üzerinde durduklarını anlatırken şöyle devam etti: "İlgiyi artırmak bakımından belki bazı yerler burayı alın, yapın, ortaya çıkarın, işletin şeklinde bir model. Kontrolünün yüzde 100 sağlandığı bir ortamda özel sektörün kullanımına açılabilir. Bizim diyelim 30 senede yaptığımızı özel sektör üç, dört yılda yapabilir. Allah korusun bir parçanın bile bir şekilde imha olmayacağı, telef olmayacağı bir yapıyı kurarsak bize bu alanda büyük mesafe kazandıracak."

Kurtulmuş, 2018'de hedefin 36 milyon turist olduğunu da açıkladı.

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!


Henüz yorum yapılmamış!
7 gün içinde en çok
Okunan Yorumlanan
İlgili Haberler